Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Tuesday, 7 February 2006, 14:26 GMT
Scotland Commonwealth Games squad
A full list of Scotland's competitors at the 2006 Games in Melbourne. Teams for the Games remain subject to change. EAD = elite athlete with a disability.

ATHLETICS

Men's squad:
3000m steeplechase: Kevin Sheppard
110m hurdles: Allan Scott, Chris Baillie
400m hurdles: Nick Stewart
Long jump: Darren Ritchie
High jump: Mark Taylor

Women's squad:
400m: Lee McConnell
800m: Susan Scott
1500m: Hayley Ovens, Susan Scott, Morag McClarty
5000m: Kathy Butler
10,000m: Collette Fagan, Kathy Butler
400m hurdles: Lee McConnell
Long jump: Gillian Cooke
Hammer: Shirley Webb
Pole vault: Kirsty Maguire
Marathon: Shona Crombie-Hicks, Hayley Haining, Susan Partridge

BADMINTON

Men: Andrew Bowman (mixed doubles)

Women: Yuan Wemyss (singles & ladies doubles), Susan Hughes (singles), Kirsteen Miller (mixed doubles) Michelle Douglas (ladies doubles)

BASKETBALL

Men's squad: Keiron Achara, Ross Campbell, Keith Bunyan, Laurie Costello, Campbell Flockhart, Roni Gordon, Stuart Mackay, Tom Pearson, Scott Russell, James Steel, Joshua Tackie, Dan Wardrope.

BOXING

57kg: Jason Hastie
64kg: Mark Hastie 60kg: Mitch Prince
69kg: Kris Carslaw
75kg: Craig McEwan
81kg: Kenny Anderson
91kg: Stephen Simmons

CYCLING

Men:
Mountain bike cross-country: James Ouchterlony, Gareth Montgomerie, Robert Wardell
Road Race: Evan Oliphant, Duncan Urquhart, Alex Coutts
Sprint: Chris Hoy, Craig MacLean, Ross Edgar, Marco Librizzi
Scratch Race: James McCallum

Women:
Track & Road Race: Kate Cullen
Mountain bike cross-country & Road Race: Ruth McGavigan
Track & Road Race: Katrina Hair

DIVING

Women:
Platform: Monique McCarroll

GYMNASTICS

Men (artistic): Adam Cox, Steve Frew, Daniel Keatings, Barry Koursarys, Andrew Mackie

Women (artistic): Carol Galashan, Helen Galashan, Jennifer Hannah, Emma White

HOCKEY

Men's squad: Jonathan Christie, Michael Christie, Allan Dick, Stephen Dick, Graham Dunlop, Michael Leonard, Adam MacKenzie, David Mansouri, Visdhal Marwaha, Alistair McGregor, David Mitchell, Graham Moodie, David Ralph, Mark Ralph, Douglas Simpson, Niall Stott. Reserves: Gareth Hall, Derek Salmond.

Women's squad: Vikki Bunce, Louise Carroll, Linda Clement, Nikki Kidd, Debbie McLeod, Lou Munn, Cheryl Valentine, Jane Burley, Catriona Semple, Catriona Forrest, Samantha Judge, Emma Rochlin, Julie Kilpatrick, Alison Rowatt, Rhona Simpson, Cath Rae. Reserves: Holly Cram, Katrina Cameron.

LAWN BOWLS

Men: Darren Burnett (Singles), Paul Foster (Pairs), Alex Marshall (Pairs), David Peacock (Triples), Colin Mitchell (Triples), Colin Peacock (Triples).

Women: Margaret Letham (Singles), Kay Moran (Pairs), Joyce Lindores (Pairs), Linda Brennan (Triples), Betty Forsyth (Triples), Seona Black (Triples).

RUGBY SEVENS

Squad: Ciaran Beattie, Oli Brown, Alasdair Strokosch, David Gray, Colin Gregor, Clark Laidlaw, Rory Lawson, Mark Lee, Ross Rennie, Andrew Turnbull, Ali Warnockl.

SHOOTING

Men (indiv & pairs unless stated):
25m Centre Fire Pistol, 25m Standard Pistol: Robert Carroll
Double Trap (indiv): Stewart Cumming
10m Air Rifle: Robin Law
10m Air Pistol, 50m Pistol: David Lewis, Alan Ritchie
Skeet: Ian Marsden, Michael Thomson
Trap: Ossie McLean Jr
Fullbore Rifle (Queen's Prize): Lindsay Peden, Ian Shaw
Trap: Jonathan Reid
10m Air Rifle, 50m Rifle 3 Pos: Graham Rudd
50m Rifle 3 Pos, 50m Rifle Prone: Martin Sinclair
50m Rifle Prone: Neil Stirton

Women:
10m Air Rifle, 50m Rifle 3 Pos: Emma Cole-Hamilton
50m Rifle 3 Pos, 50m Rifle Prone: Susan Jackson
Trap (indiv): Shona Marshall
10m Air Rifle: Heather Rudd
50m Rifle Prone: Sheena Sharp

SQUASH

Men: John White, Harry Leitch

SWIMMING

Men: David Carry, Ross Clark, Todd Cooper, Euan Dale, Kris Gilchrist, Craig Houston, Andrew Hunter, Chris Jones, Robert Lee, David Leith, Robbie Renwick, Gregor Tait.

Women: Kirsty Balfour, Fiona Booth, Kerry Buchan, Stephanie Hill, Caitlin McClatchey, Hannah Miley, Lorna Smith

TRIATHLON

Women: Catriona Morrison, Kerry Lang

WEIGHTLIFTING

Peter Kirkbride (85kg) and Tommy Yule (94kg)





Links to more Commonwealth Games stories


 


SEE ALSO
England Commonwealth Games team
28 Feb 06 |  Commonwealth Games
Wales Commonwealth Games squad
07 Feb 06 |  Commonwealth Games
N Ireland Commonwealth Games team
07 Feb 06 |  Commonwealth Games
Other UK teams for Melbourne
28 Feb 06 |  Commonwealth Games


RELATED BBC LINKS:

RELATED INTERNET LINKS:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | Commonwealth Games | Olympics 2012 | Other Sport...

Video and Audio | TV/Radio Schedule | Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries

Sport Academy | Health & Fitness | Fun and Games | Question of Sport

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport