BBC Sport boxing

Related BBC sites

Results from 2010

JANUARY

9: Magdeburg, Germany, Robert Stieglitz bt Ruben Eduardo Acosta by fifth-round stoppage (WBO super-middleweight).

11: Tokyo, Japan, Takashi Uchiyama bt Juan Carlos Salgado by 12th-round stoppage (WBA super-featherweight), Poonsawat Kratingdaenggym bt Satoshi Hosono by majority decision (WBA super-bantamweight).

15: Altrincham, England, Rob Norton drew with David Dolan - Norton retains titles (British/Commonwealth cruiserweight).

22: Brentwood, England, Jamie McDonnell bt Ian Napa by split decision (British and Commonwealth bantamweight).

23: New York, USA, Juan Manuel Lopez bt Steven Luevano by seventh-round stoppage (WBO featherweight), Yuriorkis Gamboa bt Rogers Mtagwa by second-round stoppage (WBA featherweight).

Manila, Philippines, Carlos Tamara bt Brian Viloria by 12th-round stoppage (IBF light-flyweight).

29: Las Vegas, USA, Beibut Shumenov bt Gabriel Campillo by split decision (WBA light-heavyweight).

30: Aarhus, Denmark, Brian Magee bt Mads Larsen by seventh-round stoppage (vacant European super-middleweight)

Berlin, Germany, Sebastian Sylvester bt Billy Lyell (IBF middleweight).

Mexico City, Mexico, Jorge Arce bt Angky Angkota by seventh-round technical decision (vacant WBO super-flyweight).

FEBRUARY

5: Nottingham, Jason Booth bt Matthew Marsh by 11th-round stoppage (British & Commonwealth super-bantamweight).

6: Monterrey, Mexico, Edwin Valero bt Antonio DeMarco by 10th-round stoppage (WBC lightweight).

7: Kobe, Japan, Daiki Kameda bt Denkaosan Kaovichit by unanimous decision (WBA flyweight).

12: York Hall, London, England, Lenny Daws drew with Jason Cook (Daws retains British light-welterweight title).

13: Wembley, London, England, Nathan Cleverly bt Antonio Brancalion by fifth-round stoppage (vacant European light-heavyweight), Kevin Mitchell bt Ignacio Mendoza by second-round KO.

Las Vegas, USA, Fernando Montiel bt Ciso Morales by first-round KO (WBO bantamweight).

19: Stoke-on-Trent, Leva Kirakosyan bt Scott Lawton by third round stoppage (vacant European super-featherweight).

20: Merida, Mexico, Elio Rojas bt Guty Espadas Jr by unanimous decision (WBC featherweight).

27: Puerto Rico, Wilfredo Vazquez bt Marvin Sonsona by fourth-round KO (vacant WBO super-bantamweight).

MARCH

6: Las Vegas, USA, Devon Alexander bt Juan Urango by eighth-round stoppage (WBC/IBF light-welterweight).

Huddersfield, England, Gary Sykes bt Andy Morris by unanimous decision (British super-featherweight).

12: Liverpool, England, Paul Smith bt Tony Dodson by unanimous decision (British super-middleweight), Kell Brook bt Krzysztof Bienias by sixth-round stoppage (WBO welterweight eliminator).

13: Dallas Cowboys Stadium, USA, Manny Pacquiao bt Joshua Clottey by unanimous decision (WBO welterweight), Humberto Soto bt David Diaz by unanimous decision (WBC lightweight).

Berlin, Germany, Marco Huck bt Adam Richards by third-round stoppage (WBO cruiserweight).

19: Newport, Wales, Martin Lindsay bt Jamie Arthur by unanimous decision (British featherweight).

20: Dusseldorf, Germany, Wladimir Klitschko bt Eddie Chambers by 12th-round KO (IBF/WBO heavyweight).

Le Cannet, France, Jamie McDonnell bt Jerome Arnould (vacant European bantamweight).

26: Dagenham, England, Matthew Hatton bt Gianluca Branco by unanimous decision (European welterweight), Sam Webb bt Anthony Small by majority decision (British light-middleweight).

27: Detroit, USA, Andre Dirrell bt Arthur Abraham - Abraham disqualified (Super Six Classic).

Las Vegas, USA, Joan Guzman bt Ali Funeka by split decision (IBF lightweight) - became non-title bout after Guzman failed to make weight.

Hamburg, Germany, Yuriorkis Gamboa bt Jonathan Victor Barros by unanimous decision (WBA featherweight).

Tokyo, Japan, Pongsaklek Wonjongkam bt Koki Kameda by majority decision (WBC flyweight), Oleydong Sithsamerchai bt Yasutaka Kuroki by unanimous decision (WBC strawweight).

Ontario, Canada, Steve Molitor bt Takalani Ndlovu by unanimous decision (vacant IBF super-bantamweight).

Maiquetia, Venezuela, Anselmo Moreno bt Nehomar Cermeno by split decision (WBA bantamweight).

APRIL

3: MEN Arena, Manchester, England, David Haye bt John Ruiz by ninth-round stoppage (WBA heavyweight), George Groves bt Charles Adamu by sixth-round stoppage (Commonwealth super-middleweight), Ajose Olusegan bt Colin Lynes by eighth-round stoppage (Commonwealth light-welterweight).

Las Vegas, USA, Bernard Hopkins bt Roy Jones Jr by unanimous decision (non-title light-heavyweight).

9: Alexandra Palace, London, England, Audley Harrison bt Michael Sprott by 12th-round KO (vacant European heavyweight), Darren Barker bt Affif Belghecham by unanimous decision (vacant European middleweight).

Massy, France, Simphiwe Nongqayi drew with Malik Bouziane to retain title (IBF super-flyweight).

Ljubljana, Slovenia, Jan Zaveck bt Rodolfo Martinez by 12th-round stoppage (IBF welterweight).

10: Florida, USA, Andre Berto bt Carlos Quintana by eighth-round stoppage (WBC welterweight).

16: Birmingham, England, Matthew Macklin v Khoren Gevor (European middleweight).

16: Wigan, England, Denton Vassell bt Lee Purdy by unanimous decision (Commonwealth welterweight).

17: Atlantic City, USA, Sergio Martinez bt Kelly Pavlik by unanimous decision (WBC/WBO middleweight).

Montreal, Canada, Lucian Bute bt Edison Miranda by third-round stoppage (IBF super-middleweight).

Magdeburg, Germany, Robert Stieglitz bt Eduard Gutknecht by unanimous decision (WBO super-middleweight).

23: Coventry Skydome, England, Rendall Munroe bt Victor Terrazas by ninth-round stoppage (WBC super-bantamweight eliminator).

24: Herning, Denmark, Mikkel Kessler bt Carl Froch by unanimous decision (WBC super-middleweight/Super Six Classic).

Hamburg, Germany, Jurgen Brahmer bt Mariano Plotinsky by fifth-round stoppage (WBO light-heavyweight).

30: Tokyo, Japan, Fernando Montiel bt Hozumi Hasegawa by fourth-round TKO (WBC bantamweight)

Toshiaki Nishioka bt Balweg Bangoyan by fifth-round TKO (WBC super-bantamweight).

MAY

1: Las Vegas, USA, Floyd Mayweather bt Shane Mosley by unanimous decision (non-title welterweight).

Oldenburg, Germany, Marco Huck bt Brian Minto by 10th-round stoppage (WBO cruiserweight).

7: Widnes, England, John Murray bt Gary Buckland by 11th-round stoppage (British and vacant European lightweight).

14: Santa Ynez, USA, Sergiy Dzinziruk bt Daniel Dawson by 10th-round stoppage (WBO light-middleweight).

15: Madison Square Garden, New York, USA, Amir Khan bt Paulie Malignaggi by 11th-round stoppage (WBA light-welterweight).

Upton Park, London, Michael Katsidis bt Kevin Mitchell by third-round stoppage (WBO interim lightweight).

Lodz, Poland, Krzysztof Wlodarczyk bt Giacobbe Fragomeni by eighth-round stoppage (WBC cruiserweight).

Los Mochis, Mexico, Humberto Soto bt Ricardo Dominguez by unanimous decision (WBC lightweight).

Buenos Aries, Argentina, Omar Narvaez bt Evert Briceno unanimous decision (vacant WBO super-flyweight).

17: Saitama, Japan, Takashi Uchiyama bt Angel Granados by sixth round stoppage (WBA super-featherweight).

21: Sheffield, England, Ryan Rhodes bt Luca Messi by sixth-round stoppage (European light-middleweight).

22: Los Angeles, USA, Yonnhy Perez bt Abner Mares by majority decision (IBF bantamweight).

Rostock, Germany, Vitali Tajbert bt Hector Velazquez by ninth-round technical decision (WBC super-featherweight).

28: Huddersfield, England, Gary Sykes bt Kevin O'Hara by unanimous decision (British super-featherweight).

29: Gelsenkirchen, Germany, Vitali Klitschko bt Albert Sosnowski by 10th-round stoppage (WBC heavyweight).

Bayamon, Puerto Rico, Wilfredo Vazquez Jr bt Zsolt Bedak by 10th-round stoppage (WBO super-bantamweight), Roman Martinez bt Gonzalo Munguia by fourth-round KO (WBO super-featherweight belt).

JUNE

4: Peterlee, England, Stuart Hall bt Ian Napa by eighth-round retirement (vacant British bantamweight).

5: Yankee Stadium, New York, USA, Miguel Cotto by Yuri Foreman by ninth-round stoppage (WBA light-middleweight).

Neubrandenburg, Germany, Sebastian Sylvester drew with Roman Karmazin (Sylvester retains IBF middleweight title), Steve Cunningham bt Troy Ross by fourth-round stoppage (IBF cruiserweight).

11: Belfast, Northern Ireland, Paul McCloskey bt Giuseppe Lauri by 11th-round KO (European light-welterweight).

12: New York, USA, Ivan Calderon bt Jesus Iribe by unanimous decision (WBO light-flyweight).

Puebla, Mexico, Julio Miranda bt Richie Mepranum by fifth-round stoppage (vacant WBO flyweight).

19: Oakland, USA, Andre Ward bt Allan Green by unanimous decision (WBA super-middleweight).

Queretaro, Mexico, Omar Nino bt Rodel Mayol by unanimous decision (WBC light-flyweight).

25: Brentwood, Essex, Tyson Fury bt John McDermott by ninth-round stoppage (English heavyweight)

JULY

2: Doncaster, England, Jamie McDonnell bt Rodrigo Bracco by third-round stoppage (European bantamweight).

9: York Hall, London, England, Lenny Daws bt Steve Williams by 10th-round retirement (British light-welterweight).

10: Hato Rey, Puerto Rico, Juan Manuel Lopez bt Bernabe Concepcion by second-round stoppage (WBO featherweight).

16: Bolton, England, Matthew Hatton bt Yuriy Nuzhnenko by unanimous decision (European welterweight).

23: Lemoore, USA, Beibut Shumenov bt Vyacheslav Uzelkov by unanimous decision (WBA light-heavyweight).

Sunderland, Stuart Hall bt Martin Power by 10th-round stoppage (British bantamweight).

31: Las Vegas, USA, Juan Manuel Marquez bt Juan Diaz by unanimous decision (WBA lightweight).

AUGUST

7: St Louis, USA, Tavoris Cloud bt Glen Johnson by unanimous decision (IBF light-heavyweight), Devon Alexander bt Andreas Kotelnik by unanimous decision (WBC & IBF light-welterweight), Cornelius Bundrage bt Cory Spinks by fifth-round stoppage (IBF light-middleweight).

14: Montreal, Canada, Jean Pascal bt Chad Dawson by unanimous decision (WBC light-heavyweight).

Panama City, Panama, Anselmo Moreno bt Nehomar Cermeno by split decision (WBA bantamweight).

28: Guaynabo, Puerto Rico, Giovani Segura bt Ivan Calderon by eighth-round KO (WBA/WBO light-flyweight).

30: Donetsk, Ukraine, Vyacheslav Senchenko bt Charlie Jose Navarro by unanimous decision (WBA welterweight).

SEPTEMBER

1: Gauteng, South Africa, Mzonke Fana bt Cassius Baloyi by unanimous decision (vacant IBF super-featherweight), Moruti Mthalane bt Zolani Tete by fifth-round stoppage (IBF flyweight).

3: Chiang Mai, Thailand, Oleydong Sithsamerchai drew with Pornsawan Porpramook (WBC strawweight).

4: Kelvin Hall, Glasgow, Scotland, Ricky Burns bt Roman Martinez by unanimous decision (WBO super-featherweight), Stephen Smith bt John Simpson by split decision (Commonwealth featherweight).

Cologne, Germany, Felix Sturm bt Giovanni Lorenzo by unanimous decision (WBA middleweight).

Jalisco, Mexico, Omar Nino bt Ronald Barrera by sixth-round stoppage (WBC light-flyweight), Julio Cesar Miranda bt Ronald Ramos by eighth-round stoppage (WBO flyweight).

Ljubljana, Slovenia, Jan Zaveck bt Rafal Jackiewicz by majority deicision (IBF welterweight).

Buenos Aires, Argentina, Luis Lazarte bt Nerys Espinoza by unanimous decision (IBF light-flyweight).

11: Sunderland, England, Steve Molitor bt Jason Booth by majority decision (IBF super-bantamweight).

Dublin, Ireland, Brian Magee bt Roman Aramyan by eighth-round retirement (European super-middleweight).

Frankfurt, Germany, Wladimir Klitschko bt Samuel Peter by 10th-round stoppage (IBF/WBO heavyweight).

Las Vegas, USA, Yuriorkis Gamboa bt Orlando Salido by unanimous decision (WBA/IBF featherweight).

18: Birmingham, England, Nathan Cleverly bt Karo Murat by ninth-round retirement (WBO interim light-heavyweight), Kell Brook bt Michael Jennings by fifth-round stoppage (British welterweight/WBO welterweight eliminator), Alexander Frenkel bt Enzo Maccarinelli by seventh-round KO (European cruiserweight), Matt Macklin bt Shalva Jomardashvili by sixth-round retirement (vacant European middleweight), Lukas Konecny bt Matthew Hall by sixth-round stoppage (vacant European light-middleweight), Derek Chisora bt Sam Sexton by ninth-round stoppage (British and Commonwealth heavyweight).

20: Saitama, Japan, Takashi Uchiyama bt Roy Mukhlis by fifth-round stoppage (WBA super-featherweight).

25: Wigan, England, John Murray bt Andriy Kudriavtsev by 9th round stoppage (European lightweight).

Quintana Roo, Mexico, Humberto Soto bt Fidel Monterrosa Munoz by unanimous decision (WBC lightweight).

Warsaw, Poland, Krzysztof Wlodarczyk bt Jason Robinson by unanimous decision (WBC cruiserweight).

OCTOBER

2: Panama City, Panama, Guillermo Jones bt Valery Brudov by 11th-round stoppage (WBA cruiserweight).

Tokyo, Japan, Ryol Li Lee bt Poonsawat Kratingdaenggym by unanimous decision (WBA super-bantamweight).

8: Muang, Thailand, Pongsaklek Wonjongkam bt Suriyan Por Chockchai by unanimous decision (WBC flyweight).

9: Mexico City, Mexico, Hugo Cazares bt Alberto Rossel by ninth-round stoppage (WBA super-flyweight).

15: Montreal, Canada, Lucian Bute bt Jesse Brinkley by ninth-round stoppage (IBF super-middleweight).

16: Hamburg, Germany, Vitali Klitschko bt Shannon Briggs by unanimous decision (WBC heavyweight).

Kissimmee, Florida, Wilfredo Vazquez Jr bt Ivan Hernandez by 11th-round stoppage (WBO super-bantamweight).

Kissimmee, USA, Julio Miranda bt Michael Arango by second-round stoppage (WBO flyweight).

London, England, Sam Webb bt Martin Concepcion by 11th-round stoppage (British light-middleweight).

24: Tokyo, Japan, Toshiaki Nishioka bt Rendall Munroe unanimous decision (WBC super-bantamweight).

York Hall, London, England, Liam Walsh bt Maxwell Awuku by unanimous decision (vacant Commonwealth super-featherweight).

30: Rostock, Germany, Sebastian Sylvester bt Mahir Oral by unanimous decision (IBF middleweight).

NOVEMBER

6: Newport, Gavin Rees bt John Watson by 11th-round stoppage (vacant British lightweight).

Las Vegas, USA, Juan Manuel Lopez bt Rafael Marquez by eighth-round retirement (WBO featherweight).

Merida, Mexico, Gilberto Keb Baas bt Omar Romero by majority decision (WBC light-flyweight).

13: MEN Arena, Manchester, England, David Haye bt Audley Harrison by third-round stoppage (WBA heavyweight), George Groves bt Kenny Anderson by sixth-round stoppage (Commonwealth super-middleweight), Stuart Hall bt Gary Davies by seventh-round stoppage (British bantamweight).

Arlington, USA, Manny Pacquiao bt Antonio Margarito by unanimous decision (WBC light-middleweight).

20: Atlantic City, USA, Sergio Martinez bt Paul Williams by second-round KO (WBC middleweight).

Dresden, Germany, Robert Stieglitz bt Enrique Ornelas by unanimous decision (WBO super-middleweight).

26: Nagoya, Japan, Hozumi Hasegawa bt Juan Burgos by unanimous decision (WBC featherweight), Takahiro Aoh bt Vitali Tajbert by unanimous decision (WBC super-featherweight).

27: Helsinki, Finland, Carl Froch bt Arthur Abraham by unanimous decision (vacant WBC super-middleweight, Super Six tournament).

Oakland, USA, Andre Ward bt Sakio Bika by unanimous decision (WBA super-middleweight, Super Six tournament).

Las Vegas, USA, Juan Manuel Marquez bt Michael Katsidis by ninth-round stoppage (WBA/WBO lightweight), Andre Berto bt Freddy Hernandez by first-round stoppage (WBC welterweight).

DECEMBER

4: Braehead Arena, Glasgow, Scotland, Ricky Burns bt Andreas Evensen by unanimous decision (WBO super-featherweight).

Anaheim, USA, Humberto Soto bt Urbano Antillon by unanimous decision (WBC lightweight).

5: Jakarta, Indonesia, Chris John bt Fernando Saucedo by unanimous decision (WBA featherweight).

11: Las Vegas, USA, Amir Khan bt Marcos Maidana by unanimous decision (WBA light-welterweight).

Liverpool Echo Arena, Liverpool, England, Nathan Cleverly bt Alejandro Lakatos (WBO interim light-heavyweight) by unanimous points decision, Matthew Macklin bt Ruben Varon (European middleweight) by unanimous points decision, James DeGale bt Paul Smith by ninth-round stoppage (British super-middleweight), Tony Bellew bt Ovill McKenzie by eighth-round stoppage (Commonwealth light-heavyweight), Kell Brook bt Philip Kotey by second-round stoppage (WBO inter-continental welterweight).

Tacom, USA, Joseph Agbeko bt Yonnhy Perez by unanimous decision (IBF bantamweight).

Torreon, Mexico, Cristian Mijares bt Alberto Rosas by unanimous decision (IBF super-flyweight).

17: Miami, USA, Tavoris Cloud bt Fulgencio Zuniga by unanimous decision (IBF light-heavyweight).

18: Quebec City, Canada, Jean Pascal drew with Bernard Hopkins (Pascal retains WBC light-heavyweight title).

Berlin, Germany, Marco Huck bt Denis Lebedev by split decision (WBO cruiserweight).

Mar del Plata, Argentina, Luis Lazarte drew with Ulises Solis (Lazarte retains IBF light-flyweight title).

23: Osaka, Japan, Hugo Cazares bt Hiroyuki Hisataka by unanimous decision (WBA super-flyweight).

26: Saitama, Japan, Daiki Kameda bt Silvio Olteanu by split decision (WBA flyweight).



see also
Results from 2009
28 Dec 09 |  Results & Schedule
Results from 2008
30 Dec 08 |  Results & Schedule
Results from 2007
02 Jan 08 |  Results & Schedule
Results from 2006
05 Jan 07 |  Results & Schedule
Results from 2005
19 Dec 05 |  Results & Schedule
Results from 2004
04 Jan 05 |  Results & Schedule
Results from 2003
04 Jan 04 |  Results & Schedule


BBC navigation

BBC © 2014 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.