Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Tuesday, 18 July 2006, 16:10 GMT 17:10 UK
GB waiting on Chambers recovery
Dwain Chambers
Chambers was injured before the trials at the weekend
Dwain Chambers will run for Great Britain at the European Championships, provided he can prove his fitness.

Chambers, returning from a two-year drugs ban, was left out of the initial 61-strong squad after missing the trials because of a thigh problem.

But the selectors have left a space vacant in the 100m.

UK Athletics performance director Dave Collins said Chambers would have to convince the organisation's medical staff he had recovered from the injury.

The final squad will be unveiled after the London Grand Prix at Crystal Palace on 28 July, with selectors having until midnight to submit the team.

Marlon Devonish, who won the 100m and 200m at the trials, decided to concentrate on the longer event.

Tyrone Edgar and Mark Lewis-Francis, who finished second and third behind Devonish at the trials, have been named in the 100m.

Chambers has clocked 10.07 seconds since his return to action, making him the second-fastest European this year, and Collins said he wanted a fully-fit athlete to travel to Gothenburg.

Darren Campbell has proved he is a first-class leader

UK Athletics performance director Dave Collins

"Dwain does not have to run necessarily to get in the team," said Collins.

"We would need to be convinced medically that he's on course to full fitness and can compete across a number of rounds.

"Taken that he is selected and he is fit, he is in with a good shout for a medal."

Veteran sprinter Darren Campbell may be given the chance to end his career on a high, with a potential place in the 4x100m relay squad after failing to qualify in the individual events.

"I think Darren has a genuine capability under fire to produce an effective performance and he has proved in the past he is a first-class leader," said Collins.

Meanwhile, Christian Malcolm, the quickest European over 200m this year, was injured on Saturday and is included subject to fitness.

Young 400m runner Martyn Rooney - who finished an impressive fifth at the Commonwealth Games - has not been included because he is competing at the World Junior Championships.

We are effectively giving some athletes one more chance

UK Athletics performance director Dave Collins

Triple jumper Ashia Hansen, the defending European champion, is also missing, but she may be given special dispensation because of severe injury problems and her strong record at the top level.

Jade Johnson is a notable omission in the long jump, with rival Kelly Sotherton, who also competes in the heptathlon, taking the place.

Collins said the squad was picked with a view to developing stars for the future, and warned some more established squad were being given "a final opportunity to prove they are capable of performing".

"The ability to combine developing athletes alongside elite in the selection process has given selectors the means to achieve three objectives," said Collins.

"(They are) to win medals, to use as a development opportunity for those with perhaps half an eye on Beijing and to give some athletes a final opportunity to prove they are capable of performing and effectively give them one more chance.

"In addition there are quite a few athletes selected who are not currently in receipt of world-class funding.

FIVE LIVE VIEW
WR

"For them this is a massive opportunity to show what they can do - one which will not present itself again for another few years."

Collins said he would like the team to come back with 10 medals.

"I think I'll stick with that stretch target," said Collins.

"There's been some good performances lately, but also some significant injuries."


Initial Great Britain squad for European Championships:

Men:

100m: Tyrone Edgar (Woodford Green with Essex Ladies), Mark Lewis-Francis (Birchfield Harriers); 200m: Marlon Devonish (Coventry Godiva), Christian Malcolm* (Cardiff AAC); 400m: Tim Benjamin (Belgrave Harriers), Graham Hedman (Woodford Green with Essex Ladies), Robert Tobin (Basingstoke & Mid Hants); 800m: Sam Ellis (Barnsley AC), Michael Rimmer (Liverpool, Pembroke & Sefton Harriers AC); 1500m: Andrew Baddeley (Harrow AC), Stephen Davies (Newport); 5,000m: Mohamed Farah (Newham & Essex Beagles), Nick McCormick (Morpeth Harriers), Chris Thompson (Aldershot Farnham & District); Marathon: Thomas Abyu (Salford Harriers), Hugh Lobb (Bedford AC), Peter Riley (Leigh AC) Dan Robinson (Stroud); 3,000m steeplechase: Adam Bowden (Harrow AC), Jermaine Mays (Kent); 110m hurdles: Will Sharman (Belgrave Harriers), Andrew Turner (Sale Harriers); 400m hurdles: David Greene (Swansea Harriers), Rhys Williams (Cardiff AAC); High jump: Martyn Bernard (Unattached), Germaine Mason (Birchfield Harriers); Long jump: Nathan Morgan (Birchfield Harriers), Greg Rutherford (Marshall Milton Keynes), Chris Tomlinson (Newham & Essex Beagles); Triple jump: Nathan Douglas (Oxford City), Philips Idowu (Belgrave Harriers); Shot: Carl Myerscough (Blackpool & Fylde); Javelin: Michael Allen (Trafford AC) *, Nick Nieland (Shaftesbury Barnet); Decathlon: Dean Macey (Harrow AC); 4x400m relay: Benjamin, Hedman, Tobin.

Women:

100m: Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies), Anyika Onoura (Liverpool Harriers); 400m: Nicola Sanders (Windsor, Slough Eton & Hounslow), Christine Ohuruogu* (Newham & Essex Beagles); 800m: Becky Lyne (Hallamshire Harriers), Jemma Simpson (Newquay & Par AC); 1500m: Lisa Dobriskey (Ashford AC); 5,000m: Jo Pavey (Exeter), Hayley Yelling (Windsor, Slough Eton & Hounslow); 10,000m: Kathy Butler (Windsor, Slough Eton & Hounslow), Mara Yamauchi (Harrow AC), Yelling; Marathon: Tracey Morris (Valley Striders); 3,000m steeplechase: Hattie Dean; 100m hurdles: Gemma Bennett (Newham & Essex Beagles), Sarah Claxton (Woodford Green with Essex Ladies), Sara McGreavy (Sale Harriers); 400m hurdles: Natasha Danvers Smith (Shaftesbury Barnet), Lee McConnell (Shaftesbury Barnet), Emma Duck (Team Southampton); Pole vault: Kate Dennison (Sale Harriers), Ellie Spain (Shaftesbury Barnet); Long jump: Kelly Sotherton (Birchfield Harriers); Discus: Claire Smithson (Brighton & Hove AC); Hammer: Zoe Derham (Birchfield Harriers), Shirley Webb (Trafford AC); Javelin: Goldie Sayers (Belgrave Harriers); Heptathlon: Jessica Ennis (City of Sheffield), Sotherton; 4x400m relay: Sanders, Ohuruogu*, McConnell.

* subject to fitness

SEE ALSO
Devonish storms to sprint double
16 Jul 06 |  Athletics
Devonish wins as Chambers exits
15 Jul 06 |  Athletics
Hansen safely negotiates comeback
15 Jul 06 |  Athletics
Campbell raises doubt over future
13 Jul 06 |  Athletics
Competition return excites Hansen
13 Jul 06 |  Athletics
East to miss Euros through injury
12 Jul 06 |  Athletics


RELATED BBC LINKS:

RELATED INTERNET LINKS:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC PRODUCTS AND SERVICES
Daily and weekly e-mails | Mobiles | Desktop Tools | News Feeds | Interactive Television | Downloads
Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability sport | Olympics 2012 | Sport Relief | Other sport...

Help | Privacy & Cookies Policy | News sources | About the BBC | Contact us