BBC Home
Explore the BBC
| Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Wednesday, 6 October, 2004, 09:47 GMT 10:47 UK
Paralympic results for 26 September
Sunday September 26th



Mixed Individual - BC3 Gold Medal Match 14:00

Armando Costa (Por)

Silver:2 Myung Hoon An(Kor)

Bronze: 3 Paul Gauthier (Can)

^^ Back to top

ARCHERY
Men's Team - Open Bronze Medal Match 19:15

United States bt Great Britian 231-212

Women's Team - Open Bronze Medal Match 10:54

Korea bt Japan 213-208

Men's Team - Open Gold Medal Match 19:45

Korea bt Japan 236-223

Women's Team - Open Gold Medal Match 11:24

Great Britian bt Italy 184-157

^^ Back to top

ATHLETICS
Men's 1500m - T36 Final 19:30

1 Artem Arefyev (Rus) 4:37.75 WR

2 Jose M Pampano.(Spa) 4:39.80

3 Cheng En He (Chn) 4:40.32

4 Yong Jin Choi (Kor) 4:50.98

5Malcolm Bennett (Aus) 5:04.71 SB

Men's 100m - T54 Final 20:50

1 Leo Pekka Tahti (Fin) 14.19

2 Dave Weir (Gbr)14.31

3 Kenny van Weeghel (Ned) 14.33

4 David Holding (Gbr) 14.58

5 GonzaloValdovinos (Mex) 14.80

Women's Shot Put - F32-34/52/53 Final 18:00

1 ME Salas (Mex) 4.59 WR

2 T Yakybchuk(Ukr) 6.43

3 M Alsheraian (Kuw) 5.26

4 K Sato (Jpn) 5.01

5 BH Pohl (Ger)8.54

Men's 200m - T35 Final 21:05

1 Teboho Mokgalagadi (Rsa) 26.80

2 Jon Halldorsson(Isl) 27.27

3 Lloyd Upsdell (Gbr) 27.82

4 Hugues Quiatol (Fra) 29.21

5 JuanSerrano (Spa) 31.94

Men's 200m - T36 Final 18:00

1 Wa Wai So (Hkg) 25.15 PR

2 Andriy Zhyltsov (Ukr)25.75

3 Graeme Ballard (Gbr) 25.78

4 Marcin Mielczarek (Pol) 25.86

5Panagiotis Manetas (Gre) 26.06

Men's Shot Put - F57 Final 18:30

1 M Louwrens (Rsa) 13.31 PR

2 J Elshebli (Jor)13.19

3 J Hutka (Svk) 12.30

4 W Zheng (Chn) 12.07

5 M Nalin (Ita) 11.95

Men's 100m - T37 Final 20:35

1 Chen Yang (Chn) 12.23

2 Lukasz Labuch (Pol) 12.29

3 Darren Thrupp (Aus) 12.52

4 Irvine de Kock le (Rsa) 12.56

5 Matt Slade (Nzl)12.57

Women's 100m - T37 Final 20:20

1 Oksana Krechunyak (Ukr) 14.39

2 Isabelle Foerder(Ger) 14.64

3 Lisa McIntosh (Aus) 14.81

4 Evgenia Trushnikova (Rus) 14.96

5Dominique Vogel (Rsa) 15.54

Women's 200m - T52 Final 20:05

1 Lisa Franks (Can) 36.72

2 Pia Schmid (Sui) 41.04

3 Leticia Torres (Mex) 41.49

4 Erin Johnson (USA) 42.48

5 Miki Yoda (Jpn)43.27

Men's Javelin Throw - F58 Final 17:00

1 SC Ezeikpe (Ngr) 50.72 WR

2 M Elatar (Egy)49.14

3 A Pizarro (Pur) 46.60

4 ES Moussa (Egy) 45.76

5 Sahoti Al (Qat)44.01

Women's Javelin Throw - F54/55 Final 19:30

1 Z Situ (Rsa) 19 14.75 WR

2 T Majcen(Slo) 12.37

3 LP Chen (Chn) 12.35

4 H Aidi (Tun) 12.22

5 M Buggenhagen (Ger)19.34 SB

Men's Discus Throw - F56 Final 09:30

1 M Nemec (Cze) 37.18 PR

2 J Bagheri (Iri)34.64

3 M Nourafshan (Iri) 31.45

4 J Martin (Can) 31.10

5 S Paltsanitidis(Gre) 30.53

Women's 200m - T36 Final 18:10

1 Fang Wang (Chn) 28.60 WR

2 Hazel Robson (Gbr)31.98

3 Eriko Kikuchi (Jpn) 32.30

4 Yuki Kato (Jpn) 32.63

5 Samaritaki Eleni(Gre) 6 32.90

Men's 200m - T12 Final A 19:56

1 Adekundo Adesoji A (Ngr) 2 21.78

2 MatthiasSchroeder (Ger) 21.91

3 Ricardo Santana (Ven) 22.46

4 Yansong Li (Chn) 22.53

^^ Back to top

BOCCIA
Mixed Individual - BC1 Gold Medal Match 14:00

Gold: Pattaya Tadtong (Tha)

Silver:Roger Aandalen(Nor)

Bronze: 3 Liam Sanders (Nzl)

Mixed Individual - BC2 Gold Medal Match 14:00

Gold: Jose Javier (Spa) Curto

Silver:2 Pablo (Arg)Cortez

Bronze: 3 Maurice Toon (Nzl)

Mixed Individual - BC3 Gold Medal Match 14:00

Gold Armando Costa (Por)

Silver:2 Myung Hoon An(Kor)

Bronze: 3 Paul Gauthier (Can)<

Mixed Individual - BC4 Gold Medal Match 14:00

Gold: Jose Maria Dueso (Spa)

Silver:2 Yuk Wing Leung(Hkg)

Bronze: 3 Martin Streharsky (Svk)

^^ Back to top

EQUESTRIAN
Team - Open Test 10:00

Great Britain 444.866pts

Germany 417.109

Netherlands413.082

^^ Back to top

GOALBALL
Men's Final Gold Medal Match - Game 76 19:00

Denmark bt Sweden 7-5

Women's Final Gold Medal Match - Game 75 18:00

Canada bt United States 3-1

^^ Back to top

POWERLIFTING
Men's -82.50 kg Group B 13:00

1 Mohammed Khamis Khalaf (UAE) 217.5

2 Mostafa Hamed(Egy) 212.5

3 Thaair Hussin (Irq) 202.5

Men's -90 kg Group B 16:30

1 Jong Chul Park (Kor) 240.0

2 Ryszard Rogala (Pol)220.0

3 Ya Dong Wu (Chn) 217.5

^^ Back to top

SWIMMING
Women's 50m Freestyle - S8 Final 17:00

1 Cecilie Drabsch (Nor) 31.51 WR/PR

.2 KerenOr Leybovitch (Isr) 32.11

3 Pernille Thomsen (Ned) 32.95

4 Heidi Andreasen(Fro) 0.84 33.31

5 Jessica Long (USA) 33.60

Women's 50m Freestyle - S9 Final 17:00

1 Natalie du Toit (Rsa) 29.52 WR/PR 2 IrinaGrazhdanova (Rus) 30.63

3 Stephanie Dixon (Can) 30.66

4 Kelly Crowley (USA)31.25

5 Claire Cashmore (Gbr) 31.29

Men's 50m Freestyle - S10 Final 17:00

1 Benoit Huot (Can) 24.71 WR/PR

2 DavidLevecq (Spa) 25.52

3 Justin Zook (USA) 25.61

4 Alexandre Shchelotchkov (Rus)25.83

5 Danilo Glasser (Bra) 25.86

Men's 50m Freestyle - S11 Final 17:00

1 Junichi Kawai (Jpn) 26.64

2 GrzegorzPolkowski (Pol) 26.98

3 Viktor Smyrnov (Ukr) 27.27

4 Donovan Tildesley (Can)27.76

5 Izhar Cohen (Isr) 28.17

Men's 50m Freestyle - S13 Final 17:00

1 Dmytro Aleksyeyev (Ukr) 24.80 WR/PR

2Raman Makarau (Blr) 25.27

3 Bin Wu (Chn) 25.69

4 Sergei Punko (Blr) 25.88

5Dmytro Kuzmin (Ukr) 26.00

Men's 400m Freestyle - S6 Final 17:00

1 Anders Olsson (Swe) 5:03.76 WR

2 Yuan Tang(Chn) 5:14.10

3 Peter Andersen (Den) 5:23.72

4 Michaelis Swen (Ger) 5:24.16

Men's 100m Backstroke - S13 Final 17:00

1 Charalampos Taiganidis (Gre) 1:03.98

2Walter Wu (Can) 1:06.57

3 Brian Hill (Can) 1:06.97

4 Daniel Clausner (Ger)1:08.28

5 Anton Ganzha (Ukr) 1:08.35

Women's 50m Freestyle - S10 Final 17:00

1 Anne Polinario (Can) 28.75

2 VieraMikulasikova (Svk) 29.68

3 Esther Morales (Spa) 30.41

4 Sarah Bailey (Gbr)30.74

5 Lewis Kat (Aus) 30.82

Women's 50m Freestyle - S11 Final 17:00

1 Fabiana Sugimori (Bra) 32.35

2 NatalieBall (Ger) 33.22

3 Marion Nijhof (Ned) 33.58

4 Jessica Tuomela (Can) 33.68

5Anais Garcia (Spa) 33.71

Women's 50m Freestyle - S12 Final 17:00

1 Zhu Hong Yan (Chn) 28.02 WR/PR

2 MargeKorkjas (Est) 28.74

3 Yuliya Volkova (Ukr) 29.14

4 Joanna Mendak (Pol) 29.55

5 Deborah Font (Spa) 29.80

Women's 400m Freestyle - S6 Final 17:00

1 Doramitzi Gonzalez (Mex) 5:49.18 WR

72Mhairi Love (Gbr) 6:02.59

3 Nyree Lewis (Gbr) 6:05.24

4 Maria Goetze (Ger)6:09.99

5 Erika Nara (Jpn) 6:14.65

Women's 100m Backstroke - S13 Final 17:00

1 Chelsey Gotell (Can) 1:12.71

2 KirbyCote (Can) 1:14.08

3 Jennifer Butcher (USA) 1:15.75

4 Carrie Willoughby (USA)1:15.94

5 Rhea Schmidt (Can) 1:17.51

Men's 150m IM - SM3 Final 17:00

1 Jian Ping Du (Chn) 3:00.50 WR/PR

2 Jose ArnulfoCastorena (Mex) 3:04.16

3 Juan Ignacio Reyes (Mex) 3:07.92

4 Somchai Doungkaew(Tha) 3:12.43

5 Genezi Andrade (Bra) 3:24.39

Men's 150m IM - SM4 Final 17:00

1 Clodoaldo Silva (Bra) 2:39.15

2 Xavier Torres(Spa) 2:40.94

3 Sanit Songnork (Tha) 2:42.57

4 Krzysztof Sleczka (Pol)2:47.01

5 Miguel Luque (Spa) 2:48.66

Men's 50m Freestyle - S8 Final 17:00

1 Xiao Fu Wang (Chn) 26.84 WR

2 KonstantinosFykas (Gre) 27.54

3 Ben Austin (Aus) 28.42

4 Ricardo Moffatti (Aus) 29.42

5Matt Levy (Aus) 30.14

Men's 50m Freestyle - S9 Final 17:00

1 Xiao Ming Xiong (Chn) 26.37

2 Renjie Wang(Chn) 26.82

3 Matthew Cowdrey (Aus) 26.88

4 Andriy Kalyna (Ukr) 27.44

5 MauroBrasil (Bra) 27.51

Women's 150m IM - SM4 Final 17:00

1 Mayumi Narita (Jpn) 2:45.20 WR/PR

2 MaggieMceleny (Gbr) 3:12.62

3 Marayke Jonkers (Aus) 3:26.90

4 Karolina Hamer (Pol)3:29.58

5 Sofiya Avramova (Ukr) 3:29.69

^^ Back to top

WHEELCHAIR TENNIS
Mixed Doubles - Quad Gold Medal Match 16:00

Nick Taylor and David Wagner (USA) btMark Eccleston Peter Norfolk (Gbr) 6-4

6-1

Women's Doubles - Open Gold Medal Match 16:00

Maaike Smit and EstherVergeer (Ned) btSakhorn Khanthasit and Ratana Techamaneewat (Tha) 6-0

6-4

Men's Singles - Open Gold Medal Match 16:00

Robin Ammerlaan (Ned) bt David Hall(Aus) 6-2 6-1

^^ Back to top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION Paralympic results for 28 September
Paralympic results for 27 September
Paralympic results for 26 September
Paralympic results for 25 September

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs | Headlines for your site

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | Olympics 2012 | Other Sport...

Video and Audio | TV/Radio Schedule | Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries

Sport Academy | Health & Fitness | Fun and Games | Question of Sport

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport