BBC Home
Explore the BBC
| Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Wednesday, 6 October, 2004, 09:48 GMT 10:48 UK
Paralympic results for 19 September
Sunday September 19th


ATHLETICS
Women's Shot Put - F56-58 Final 18:15 - 1

1 J Fesslova (Cze) 6.86 PR

2 M Buggenhagen (Ger) 8.94

3T Majcen (Slo) 6.00

4 E Kacanu (Cze) 6.00

5 S Reddin (Gbr) 5.96

Men's Long Jump - F11 Final 19:00 - 2

1 D Li (Chn) 6.38

2 E Gillette (USA) 6.24

3 S Sevostianov (Rus) 6.10

4 Jay Maso (Cub) 5.96

5 A Barakas (Gre) 5.87

Men's 5000m - T52 Final 20:00 - 2

1 Toshihiro Takada (Jpn) 13:10.86 PR

2 ThomasGeierspichler (Aut) 13:10.94

3 Santiago Sanz (Spa) 13:12.65

4 Tomoya Ito (Jpn)13:48.42

5 Clayton Gerein (Can) 13:48.82

Men's Discus Throw - F54 Final 19:00 - 2

1 M Nourafshan (Iri) 30.68 PR

2 L Fan (Chn) 28.93 SB

3 E Kalaras (Gre) 28.07 PB

4 F Purgl (Cze) 27.97 SB

5 G Bernardi (Ita) 25.44 SB

6 A Azimi (Iri) 24.15

7 J Hudej (Slo) 23.31 SB

8 HH Al Mazam (UAE) 23.10

9 G Tischler (Aut) 22.92

10 S Raju (Ind) 22.87 PB

11 LA Zepeda (Mex) 20.92

12 H Brauner (Ger) 19.73

Men's 10000m - T11 Final 21:10 - 2

1 Henry Wanyoike (Ken) 31:37.25 WR

2 CarlosFerreira.(Por) 33:17.30

3 Andrea Cionna (Ita) 3:59.98

4 Yuichi Takahashi(Jpn) 34:36.69

5 Bob Matthews (Gbr) 34:47.66

Men's Shot Put - F32 Final 20:00 - 2

1 K Betina (Alg) 7.64 WR

2 MA Sulaiman (UAE) 7.18AR

3 D Almutairi (Kuw) 6.86 PB

4 A Williams (Gbr) 6.49 PB

5 A Abdullah (Kuw)6.38

6 SH Park (Kor) 5.97

7 T Leahy (Irl) 5.96

8 A Kamal (Brn) 5.70

Men's Shot Put - F33/34 Final 18:30 - 2

1 F Lombaard (Rsa) 13.81 WR

2 V Khilmonchyk (Blr)13.19

3 M Karam (Iri) 12.90

4 A Deligiorgis (Gre) 12.42

5 F Raiga (Iri)12.37

^^ Back to top

CYCLING TRACK
Men's Ind Pursuit(LC4) Finals 16:00 - 1

Gold Michael Teuber (Ger) 2:51.752

Silver Juanjo Mendez(Spa) 3:00.410

Bronze Peter Hans Beier (Ger) 3:02.386

Men's Ind Pursuit(LC1) Finals 17:05 - 1

Gold Peter Brooks (Aus) 4:52.476

Silver Wolfgang Eibeck(Aut) 4:58.437

Bronze Fabio Triboli (Ita) 5:03.428

Men's Ind Pursuit(LC2) Finals 16:50 - 1

Gold Roberto Alcaide (Spa) 4:58.587

Silver Jiri Jezek(Cze) 5:01.228

Bronze Paul Martin (USA) Overlapped

Men's Ind Pursuit-Open(B1-3) Finals 12:45 - 1

Gold 1 Kieran Modra (Aus) 4:23.874

Bronze Ian Sharpe (Gbr) 4:33.487

Men's Ind Pursuit(LC3) Finals 16:15 - 1

Gold Laurent Thirionet (Fra) 4:02.809

Silver TobiasGraf (Ger) 4:02.898<

^^ Back to top

JUDO
Men's -81 kg Gold Medal Contest 14:00 - 1

Cyril Jonard (Fra) bt Yuji Kato (Jpn) Ipp

Women's -63 kg Bronze Medal Contest A 14:00 - 1

angelique Quessandier (Fra) bt MaxineIngram (Gbr) Ipp

Women's -63 kg Bronze Medal Contest B 14:00 - 1

Monica Merenciano (Spa) bt Hui QiongZhang (Chn) Ipp

Women's -57 kg Bronze Medal Contest A 14:00 - 1

Ekaterina Buzmakova (Rus) bt MariaKeramida (Gre) Ipp

Women's -57 kg Bronze Medal Contest B 14:00 - 1

Daniele Silva (Bra) bt Ping Li Lei (Chn)Ipp<

Men's -73 kg Gold Medal Contest 1

Feng Yun Wang (Chn) bt Eduardo Amaral (Bra)Ipp

Women's -63 kg Gold Medal Contest 14:00 - 1

Madina Kazakova (Rus) bt Silke Huetter(Ger) Ipp

Women's -57 kg Gold Medal Contest 14:00 - 1

Ramona Brussig (Ger) bt Marta Payno Arce(Spa) Ipp

Men's -81 kg Bronze Medal Contest A 14:00 - 1

Sebastian Junk (Ger) bt Anatoly Vlasov(Rus)Ipp

Men's -81 kg Bronze Medal Contest B 14:00 - 1

Gabor Vincze (Hun) bt Bill Morgan (Can)Ipp

^^ Back to top

SHOOTING
Women's P2-10m Air Pistol-SH1 Final 15:15 - 1

1 Isabel Newstead (Gbr) 466.8

2 Mei ChinLin (Tpe) 465.1

3 Yelena Taranova (Aze) 457.3

4 Anastasia Panteleeva (Rus)456.6

5 Karen Nest Van (Can) 451.6

Mens R1-10m Air Rifle Stand-SH1 Final 12:30 - 1

1 Jonas Jacobsson (Swe) 693.4

2 FrancPinter (Slo) 692.6

3 Ashley Adams (Aus) 692.2

4 Jo Moo Pyun (Kor) 691.8

5Owan Jin Jung (Kor) 690.7

^^ Back to top

SWIMMING
Men's 100m Butterfly - S13 Final 17:00 - 2

1 Fu Xiao Wang (Chn) 1:05.20 WR/PR

2 BenAustin (Aus) 1:06.57

3 Giles Long (Gbr) 1:07.12

4 Chao Jia Wang (Chn) 1:11.29

5 Ricardo Moffatti (Aus) 1:13.72

Men's 100m Freestyle - S3 Final 17:00 - 2

1 Martin Kovar (Cze) (1) 1:43.51 WR/PR

2Ping Jian Du (Chn) (2) 49.86 1:48.00

3 Ioannis Kostakis (Gre) (3) 1:55.79

4Carlo Piccoli (Ita) (5) 1:57.22

5 Kenny Cairns (Gbr) (7) 1:57.30

Men's 100m Freestyle - S4 Final 17:00 - 2

1 Clodoaldo Silva (Bra) (1) 1:19.51

2 YujiHanada (Jpn) (2) 1:24.62

3 Richard Oribe (Spa)1:26.58

4 David Smetanine (Fra)1:28.98

5 Luca Mazzone (Ita) 1:37.01

Men's 100m Freestyle - S5 Final 17:00 - 2

1 Sebastian Rodriguez (Spa) 1:13.39 WR/PR

2Dmytro Kryzhanovskyy (Ukr) 1:16.29

3 Anthony Stephens (Gbr) 1:17.62

4 RyszardBeczek (Pol) 1:19.12

5 Ervin Kovacs (Hun) 1:19.43

Men's 100m Butterfly - S8 Final 17:00 - 2

1 Immacolata Cerasuolo (Ita) 1:23.04

2Dora Pasztory (Hun) 1:23.85

3 Andrea Cole (Can) 1:24.78

4 Toni Davis (USA)1:26.74

4 Min Xiao (Chn) 1:26.74

Men's 400m Freestyle - S12 Final 17:00 - 2

1 Viktor Smyrnov (Ukr) 4:44.79

2 DonovanTildesley (Can) 4:49.68

3 Enhamed Mohamed (Spa) 5:01.64

4 Deniz Miguel (Spa)5:01.65

5 Grzegorz Polkowski (Pol) 5:08.17

Men's 200m IM -SM6 Final 17:00 - 2

1 Sascha Kindred (Gbr) 2:51.39

2 Run Yuan Yang(Chn) 3:01.94

3 Swen Michaelis (Ger) 3:03.42

4 Peng Li (Chn) 3:03.54

5 JinboZhang (Chn) 3:03.73

Men's 100m Butterfly - S9 Final 17:00 - 2

1 Jesus Collado (Spa) 1:02.66 WR/PR

2Matthew Cowdrey (Aus) 1:04.24

3 Sam Bramham (Aus) 1:04.25

4 Mark Barr (USA)0.83 1:04.93

5 Alex Racoveanu (Swe) 1:05.77

Women's 100m Butterfly - S13 Final 17:00 - 2

1 Kirby Cote (Can) 1:07.44

2 Prue WattS13 (Aus) 1:08.41

3 Rhiannon Henry (Gbr) 1:09.21

4 Carrie Willoughby (USA)1:11.02

5 Chelsey Gotell (Can) 1:11.05

Men's 200m IM -SM7 Final 17:00 - 2

1 Rudy Garcia (USA) 2:43.65

2 David Roberts (Gbr)2:47.03

3 Eric Lindmann (Fra) 2:48.46

4 Matthew Walker (Gbr) 2:52.05

5 RongTian (Chn) 2:53.50

Women's 100m Freestyle - S3 Final 17:00 - 2

1 Patricia Valle (Mex) 2:08.09

2 Annke Conradi (Ger) 2:16.24

3 Fran Williamson (Gbr) 2:19.06

4 Susana Barroso 2:32.66

5 Amaia Zuazua (Spa) 2:34.14

Women's 100m Freestyle - S4 Final 17:00 - 2

1 Clodoaldo Silva (Bra) 1:19.51

2 YujiHanada (Jpn) 1:24.62

3 Richard Oribe (Spa) 1:26.58

4 David Smetanine (Fra)1:28.98

5 Luca Mazzone (Ita) 1:37.01

Women's 100m Freestyle - S5 Final 17:00 - 2

1 Teresa Perales (Spa) 1:19.96

2 Beatrice Hess (Fra) 1:20.46

3 Olena Akopyan (Ukr) 1:21.33

4 Inbal Pezaro (Isr) 51:23.59

5 Bela Hlavackova (Cze) (4) 1:25.36

Women's 100m Butterfly - S8 Final 17:00 - 2

1 Immacolata Cerasuolo (Ita) 1:23.04

2Dora Pasztory (Hun) 1:23.85

3 Andrea Cole (Can) 1:24.78

4 Toni Davis (USA)1:26.74

4 Min Xiao (Chn) 1:26.74

Women's 400m Freestyle - S12 Final 17:00 - 2

1 Sergei Punko (Blr) 4:11.58 WR/PR

2 EnriqueFloriano (Spa) 4:18.40

3 Raman Makarau (Blr) 4:23.19

4 Dmytro Kuzmin (Ukr) (4)4:30.61

5 Sergiy Klippert (Urk) 4:34.71

Women's 200m IM - SM6 Final 17:00 - 2

1 Erin Popovich (USA) 3:05.57 WR/PR

2 Min Huang(Chn) 3:05.84

3 Chantel Wolfenden (Aus) 3:10.46

4 Oxana Guseva (Rus) 3:19.32

5 Margita Prokeinova (Svk) 3:19.89

Women's 100m Butterfly - S9 Final 17:00 - 2

1 Natalie du Toit (Rsa) 1:07.54 WR/PR

2 Stephanie Dixon (Can) 1:12.01

3 Kate Bailey (Aus) 1:16.61

4 Emilie Gral (Fra) 1:17.06

5 Grynet Sisse Egeborg (Den) 1:18.10

^^ Back to top

WHEELCHAIR FENCING
Men's Team Epee - Open Gold Match 19:30 - 2

Hungary 33 Hong Kong 45

Women's Team Epee - Open Bronze Match 15:00 - 1

Poland 42 - 45 France

Men's Team Foil - Open Bronze Match 16:30 - 1

Poland 45 Kuwait 35

Women's Team Epee - Open Gold Match 18:00 - 1

Hungary 33 Hong Kong 45<

Men's Team Foil - Open Gold Match 19:30 - 2

China 45 Hong Kong 41

^^ Back to top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION Paralympic results for 28 September
Paralympic results for 27 September
Paralympic results for 26 September
Paralympic results for 25 September

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs | Headlines for your site

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | Olympics 2012 | Other Sport...

Video and Audio | TV/Radio Schedule | Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries

Sport Academy | Health & Fitness | Fun and Games | Question of Sport

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport