BBC Mobile

BBC Home > BBC Sport > Daily Medals

Medals - Monday 18 August
24 Aug 2008 6:42 BST
There are 18 gold medals to be won today. All times BST.

Athletics (6)

Men's long jump:

Irving Jahir Saladino Aranda (Pan) Gold

Khotso Mokoena (SA) Silver

Ibrahim Camejo (Cub) Bronze

Women's discus:

Stephanie Trafton (US) Gold

Yarelys Barrios (Cuba) Silver

Olena Antonova (Ukr) Bronze

Men's 3000m steeplechase:

Brimin Kiprop Kipruto (Ken) Gold

Mahiedine Mekhissi (Fra) Silver

Richard Kipkemboi Mateelong (Ken) Bronze

Women's 800m:

Pamela Jelimo (Ken) Gold

Janeth Jepkosgei Busienei (Ken) Silver

Hasna Benhassi (Mar) Bronze

Men's 400m hurdles:

Angelo Taylor (US) Gold

Kerron Clement (US) Silver

Bershawn Jackson (US) Bronze

Women's pole vault:

Yelena Isinbayeva (Rus) WR Gold

Jennifer Stuczynski (US) Silver

Svetlana Feofanova (Rus) Bronze

Cycling (2)

Women's point race:

Marianne Vos (Ned) Gold

Yoanka Gonzalez (Cub) Silver

Leire Olaberria (Spa) Bronze

Men's team pursuit:

Great Britain (Clancy/Manning/Thomas/Wiggins) WR Gold

Denmark (Morkov/Jorgensen/Madsen/Rasmussen) Silver

New Zealand (Bewley/Roulston/Ryan/Sergent) Bronze

Equestrian (1)

Team jumping:

United States (Ward/Kraut/Simpson/Madden) Gold

Canada (Henselwood/Lamaze/Millar/ Cone) Silver

Norway (Endresen/Djupvik/Gulliksen/Hansen) Bronze

Gymnastics (4)

Men's rings:

Chen Yibing (Chn) Gold

Yang Wei (Chn) Silver

Oleksandr Vorobiov (Ukr) Bronze

Women's uneven bars:

He Kexin He (Chn) Gold

Nastia Liukin (US) Silver

Yang Yilin (Chn) Bronze

Men's vault:

Leszek Blanik (Pol) Gold

Thomas Bouhail (Fra) Silver

Anton Golotsutskov (Rus) Bronze

Women's individual trampolining:

He Wenna (Chn) Gold

Karen Cockburn (Can) Silver

Ekaterina Khilko (Uzb) Bronze

Sailing (2+1)

470 women's two person dinghy:

Australia Gold

Netherlands Silver

Brazil Bronze

470 men's two person dinghy:

Australia Gold

Great Britain Silver

France Bronze

Mixed 49er Skiff final standings (confirmed):

Denmark Gold

Spain Silver

Germany Bronze

Table tennis (1)

Men's team:

China Gold

Germany Silver

South Korea Bronze

Triathlon (1)

Women's triathlon:

Emma Snowsill (Aus) Gold

Vanessa Fernandes (Por) Silver

Emma Moffatt (Aus) Bronze

Weightlifting (1)

Men's 105kg:

Andrei Aramnau (Blr) Gold

Dmitriy Klokov (Rus) Silver

Dmitry Lapikov (Rus) Bronze

*