BBC Mobile

BBC Home > BBC Sport > Daily Medals

Medals - Thursday 21 August
24 Aug 2008 6:26 BST
There are 21 gold medals to be won today. All times BST.

Athletics (6)

Women's 20km walk:

Olga Kaniskina (Rus) Gold

Kjersti Platzer (Nor) Silver

Elisa Rigaudo (Ita) Bronze

Women's 200m:

Veronica Campbell-Brown (Jam) Gold

Allyson Felix (US) Silver

Kerron Stewart (Jam) Bronze

Women's javelin:

Barbora Spotakova (Cze) Gold

Maria Abakumova (Rus) Silver

Christina Obergfoll (Ger) Bronze

Men's 400m:

Lashawn Merritt (US) Gold

Jeremy Wariner (US) Silver

David Neville (US) Bronze

Men's triple jump:

Nelson Evora (Por) Gold

Phillips Idowu (GB) Silver

Leevan Sands (Bah) Bronze

Men's 110m hurdles:

Dayron Robles (Cub) Gold

David Payne (US) Silver

David Oliver (US) Bronze

Beach volleyball (1)

Women's event:

Kerri Walsh/Misty May-Treanor (US) Gold

Tian Jia/Wang Jie (Chn) Silver

Xue Chen/Zhang Xi (Chn) Bronze

Diving (1)

Women's 10m platform:

Chen Ruolin (Chn) Gold

Emilie Heymans (Can) Silver

Wang Xin (Chn) Bronze

Equestrian (1)

Individual jumping:

Eric Lamaze (Can) Gold

Rolf-Goran Bengtsson (Swe) Silver

Beezie Madden (US) Bronze

Football (1)

Women's event:

United States Gold

Brazil Silver

Germany Bronze

Men's modern pentathlon (1)

Men's modern pentathlon:

Andrey Moiseev (Rus) Gold

Edvinas Krungolcas (Lit) Silver

Andrejus Zadneprovskis (Lit) Bronze

Sailing (2)

Tornado:

Fernando Echavarri/Anton Paz (Spa) Gold

Darren Bundock/Glenn Ashby (Aus) Silver

Santiago Lange/Carlos Espinola (Arg) Bronze

Star:

Iain Percy/Andrew Simpson (GB) Gold

Robert Scheidt/Bruno Prada (Brz) Silver

Fredrik Loof/Anders Ekstrom (Swe) Bronze

Softball (1)

Women's event:

Japan Gold

United States Silver

Australia Bronze

Swimming (1)

Men's 10km open water:

Maarten van der Weijden (Ned) Gold

David Davies (GB) Silver

Thomas Lurz (Ger) Bronze

Taekwondo (2)

Women's 57kg:

Lim Su-jeong (Kor) Gold

Azize Tanrikulu (Tur) Silver

Diana Lopez (US) Bronze

Martina Zubcic (Cro) Bronze

Men's 68kg:

Son Tae-jin (Kor) Gold

Mark Lopez (US) Silver

Servet Tazeguel (Tur) Bronze

Sung Yu-chi (Tpe) Bronze

Water polo (1)

Women's event:

Netherlands Gold

United States Silver

Australia Bronze

Wrestling (3)

Men's freestyle 84kg:

Revazi Mindorashvili (Geo) Gold

Yusup Abdusalomov (Tjk) Silver

Taras Danko (Ukr) Bronze

Georgy Ketoev (Rus) Bronze

Men's freestyle 96kg:

Shirvani Muradov (Rus) Gold

Taimuraz Tigiyev (Kaz) Silver

George Gogshelidze (Geo) Bronze

Khetag Gazyumov (Aze) Bronze

Men's freestyle 120kg:

Artur Taymazov (Uzb) Gold

Bakhtiyar Akhmedov (Rus) Silver

David Musulbes (Svk) Bronze

Marid Mutalimov (Kaz) Bronze

*