BBC Mobile

BBC Home > BBC Sport > Daily Medals

Medals - Wednesday 13 August
24 Aug 2008 7:19 BST
There are 17 gold medals to be won today.

Cycling (2)

Men's time trial:

Fabian Cancellara (Swi) Gold

Gustav Larsson (Swe) Silver

Levi Leipheimer (US) Bronze

Women's time trial:

Kristin Armstrong (US) Gold

Emma Pooley (GB) Silver

Karin Thurig (Swi) Bronze

Diving (1)

Men's 3m synchronised:

Wang Feng/Qin Kai (Chn) Gold

Dmitry Sautin/Yuriy Kunakov (Rus) Silver

Illya Kvasha/Oleksiy Prygorov (Ukr) Bronze

Fencing (2)

Women individual epee:

Britta Heidemann (Ger) Gold

Ana Maria Branza (Rom) Silver

Ildiko Mincza-Nebald (Hun) Bronze

Men's individual foil:

Benjamin Philip Kleibrink (Ger) Gold

Yuki Ota (Jpn) Silver

Sanzo Salvatore (Brz) Bronze

Gymnastics (1)

Women's team:

China Gold

United States Silver

Romania Bronze

Judo (2)

Men's -90kg:

Irakli Tsirekidze (Geo) Gold

Amar Benikhlef (Alg) Silver

Hesham Mesbah (Egy) Bronze

Sergei Aschwanden (Swi) Bronze

Women's 70kg:

Masae Ueno (Jpn) Gold

Anaysi Hernandez (Cub) Silver

Edith Bosch (Ned) Bronze

Shooting (1)

Women's 25m pistol:

Chen Ying (Chn) Gold

Gundegmaa Otryad (Mgl) Silver

Munkhbayar Dorjsuren (Ger) Bronze

Swimming (4)

Women's 200 freestyle:

Federica Pellegrini (Ita) Gold

Sara Isakovic (Slo) Silver

Pang Jiaying (Chn) Bronze

Men's 200 fly:

Michael Phelps (US) Gold

Laszlo Cseh (Hun) Silver

Takeshi Matsuda (Jpn) Bronze

Women's 200 IM:

Stephanie Rice (Aus) Gold

Kirsty Coventry (Zim) Silver

Natalie Coughlin (US) Bronze

Men's 4x200m freestyle:

United States Gold

Russia Silver

Australia Bronze

Weightlifting (2)

Women's 69kg:

Lui Chunhong (Chn) Gold

Oxana Slivenko (Rus) Silver

Natalya Davydova (Ukr) Bronze

Men's 77kg:

Sa Jaeh-youk (Kor) Gold

Li Hongli (Chn) Silver

Gevorg Davtyan (Arm) Bronze

Wrestling (2)

Men's Greco-Roman 66kg:

Steeve Guenot (Fra) Gold

Kanatbek Begaliev (Kgz) Silver

Armen Vardanyan (Ukr) Bronze

Mikhail Siamionau (Blr) Bronze

Men's Greco-Roman 74kg

Manuchar Kvirkelia (Geo) Gold

Chang Yongxiang (Chn) Silver

Yavor Yanakiev (Bul) Bronze

Christophe Guenot (Fra) Bronze

*