BBC Mobile

BBC Home > BBC Sport > Daily Medals

Medals - Tuesday 12 August
24 Aug 2008 7:24 BST
There are 19 gold medals to be won today. All times BST.

Canoe slalom (2)

Men's C1 canoe single:

Michal Martikan (Svk) Gold

David Florence (GB) Silver

Robin Bell (Aus) Bronze

Men's K1 slalom:

Alexander Grimm (Ger) Gold

Fabien Lefevre (Fra) Silver

Benjamin Boukpeti (Tog) Bronze

Diving (1)

Women's 10m synchro:

Xin Wang / Roulin Chen (Chn) Gold

Briony Cole / Melissa Wu (Aus) Silver

Paola Espinosa / Tatiana Ortiz (Mex) Bronze

Equestrian (2)

Eventing team:

Germany Gold

Australia Silver

Great Britain Bronze

Eventing individual:

Hinrich Romeike (Ger) Gold

Gina Miles (US) Silver

Kristina Cook (GB) Bronze

Fencing (1)

Men's individual sabre:

Zhong Man (Chn) Gold

Nicolas Lopez (Fra) Silver

Mihai Covaliu (Rom) Bronze

Judo (2)

Women's 63kg:

Ayumi Tanimoto (Jpn) Gold

Lucie Decosse (Fra) Silver

Elisabeth Willeboordse (Ned) Bronze

Men's 81kg:

Ole Bischof (Ger) Gold

Kim Jae-bum (Kor) Silver

Tiago Camilo (Brz) Bronze

Roman Gontiuk (Ukr) Bronze

Gymnastics (1)

Men's team:

China Gold

Japan Silver

United States Bronze

Shooting (2)

Men's 50m pistol:

Jong Oh Jin (Kor) Gold

Jong Su Kim (Prk) Silver

Zongliang Tan (Chn) Bronze

Men's double trap:

Walton Eller (US) Gold

Francesco D Aniello (Ita) Silver

Binyuan Hu (Chn) Bronze

Swimming (4)

Men's 200m freestyle:

Michael Phelps (US) WR Gold

Taehwan Park (Kor) Silver

Peter Vanderkaay (US) Bronze

Women's 100m backstroke:

Natalie Coughlin (US) Gold

Kirsty Coventry (Zim) Silver

Margaret Hoelzer (US) Bronze

Men's 100m backstroke:

A Perisol (US) WR Gold

M Grevers (US) Silver

A Vyatchanin (Rus) Bronze

H Stoeckel (Aus) Bronze

Women's 100m breaststroke:

L Jones (Aus) Gold

R Soni (US) Silver

M Jukic (Aut) Bronze

Weightlifting (2)

Women's 63kg:

Hyon Suk Pak (Kor) Gold

Irina Nekrassova (Kaz) Silver

Ying-Chi Lu (Tpe) Bronze

Men's 69kg:

Hui Liao (Chn) Gold

Vencelas Dabaya-Tientcheu (Fra) Silver

Tigran Gevorq Martirosyan (Arm) Bronze

Wrestling (2)

Men's 50kg Greco-Roman:

Nazyr Mankiev (Rus) Gold

Rovshan Bayramov (Aze) Silver

Roman Amoyan (Arm) Bronze

Park Eun-Chol (Kor) Bronze

Men's 60kg Greco-Roman:

Islam-Beka Albiev (Rus) Gold

Vitaliy Rahimov (Aze) Silver

Nurbakyt Tengizbayev (Kaz) Bronze

*