BBC Mobile

BBC Home > BBC Sport > Team GB guide

Team GB - Athletics

Men

100m: Simeon Williamson, Craig Pickering, Tyrone Edgar
200m: Marlon Devonish, Christian Malcolm, Alex Nelson
400m: Martyn Rooney, Andrew Steele
800m: Michael Rimmer
1500m: Andy Baddeley, Tom Lancashire
5000m: Mo Farah
Marathon: Dan Robinson
3000m steeplechase: Andrew Lemoncello
110m hurdles: Allan Scott, Andy Turner
High jump: Martyn Bernard, Germaine Mason, Tom Parsons
Pole vault: Steve Lewis
Long jump: Greg Rutherford, Chris Tomlinson
Triple jump: Phillips Idowu, Larry Achike, Nathan Douglas
Decathlon: Daniel Awde
4x100m: Harry Aikines-Aryeetey, Tyrone Edgar, Rikki Fifton, Craig Pickering, Simeon Williamson
4x400m: Michael Bingham, Richard Buck, Dale Garland, Martyn Rooney, Andrew Steele, Rob Tobin


Women

100m: Montell Douglas, Jeanette Kwakye
200m: Emily Freeman
400m: Lee McConnell, Christine Ohuruogu, Nicola Sanders
800m: Jenny Meadows, Marilyn Okoro, Jemma Simpson
1500m: Lisa Dobriskey, Susan Scott, Stephanie Twell
5000m: Jo Pavey
10000m: Jo Pavey, Kate Reed
3000m steeplechase: Helen Clitheroe, Barbara Parker
Marathon: Paula Radcliffe, Mara Yamauchi, Liz Yelling
100m hurdles: Sarah Claxton
400m hurdles: Tasha Danvers
Pole vault: Kate Dennison
Long jump: Jade Johnson
Discus: Philippa Roles
Hammer: Zoe Derham
Javelin: Goldie Sayers
Heptathlon: Kelly Sotherton
20k walk: Johanna Jackson
4x100m: Emma Ania, Montell Douglas, Jeanette Kwayke, Ashlee Nelson, Anyika Onuora, Laura Turner
4x400m: Vicki Barr, Donna Fraser, Lee McConnell, Christine Ohuruogu, Nicola Sanders

UK Athletics only named one male 100m runner prior to the High Court ruling on Dwain Chambers' attempt to overturn his Olympic ban.

Once Chambers lost his appeal, Craig Pickering and Tyrone Edgar were named in the final team.

Marathon world record holder Paula Radcliffe's participation is threatened by a stress fracture in her left thigh - she has been named but is allowed to pull out and be replaced at any time before the event.

*