Eric Joyce MP Falkirk, Independent

Contact

  • Tel 020 7219 2779

  • Fax 020 7219 2090

  • Email:

  • Website: Eric Joyce website

  • Constituency address

    37 Church Walk, Denny FK6 6DF United Kingdom
  • Parliamentary address

    House of Commons, London SW1A 0AA United Kingdom
Eric Joyce

Most spoken phrases

Last updated 3rd Jun 2009

  1. Israeli settlements
  2. Northcote Road shops
  3. Dangerous dogs petition
  4. Clapham Junction tube
  5. Heathrow expansion
  6. Health services
  7. Fly tipping

This information is based on the most frequently spoken phrases by this representative.

Biography

  • Born:

    13/10/1960
  • Positions

    PPS: to Mike O'Brien as Minister of State: Foreign and Commonwealth Office 2003-04, Department of Trade and Industry 2004-05, to Margaret Hodge as Minister of State: Department for Work and Pensions 2005-06, Department of Trade and Industry 2006, to John Hutton as Secretary of State for: Work and Pensions 2006-07, Business, Enterprise and Regulatory Reform 2007-08, Defence 2008-09, to Bob Ainsworth as Secretary of State for Defence (resigned) 2009; Shadow Minister for Northern Ireland 2010.
  • Electoral history

    Member for Falkirk West 21 December 2000 by-election to 2005, for Falkirk since 5 May 2005 general election.
  • Political interests

    Foreign affairs, international development (especially education issues), defence, trade and industry (especially oil and gas, GM crops), higher education, asylum and immigration.
  • Party groups

    Labour Whip suspended February 2012; Resigned from Labour Party March 2012.
  • Countries of interest

    Argentina, China, Democratic Republic of Congo, Turkey, USA.

Election record for Falkirk, 05 Jun 2010

Party Percentage of votes
Labour 45.62%
Scottish National Party 30.2%
Conservative 11.2%
Name Party Votes % of votes
Joyce, Eric Labour 23,207 45.62
McNally, John Scottish National Party 15,364 30.2
Mackie, Katie Conservative 5,698 11.2
Leach, Kieran Liberal Democrat 5,225 10.27
Goldie, Brian UK Independence Party 1,283 2.52
Majority 7,843 votes
Electorate 81,869
Turnout (50,868) 62.13%

Registered interests

Overseas visits: 27-30 June 2008, to Tokyo, Japan, to attend the 5th conference organised by GLOBE, a group of legislators from the G8+5 climate change dialogue. Hotel and travel costs paid by the promoters of GLOBE. (Registered 9 July 2008) 7-12 September 2008, to Israel and Palestine with Labour Friends of Israel (LFI). Travel and hospitality within Israel and Palestine paid for by LFI. Accommodation paid for by LFI at a rate discounted through the Israeli Ministry of Foreign Affairs. Some hospitality was provided by Palestinian Legislative Council, Palestinian Authority and the Israeli Ministry of Foreign Affairs. The purpose of the visit was fact finding to develop a better awareness of the situation in Israel and Palestine.

About this content

Information supplied by Dods

BBC navigation

BBC © 2013 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.

Americas Africa Europe Middle East South Asia Asia Pacific