Europe South Asia Asia Pacific Americas Middle East Africa BBC Homepage World Service Education
BBC Homepagelow graphics version | feedback | help
BBC News Online
 You are in: Special Report: 1999: 12: 99: New Years Honours
Front Page 
World 
UK 
UK Politics 
Business 
Sci/Tech 
Health 
Education 
Sport 
Entertainment 
Talking Point 
In Depth 
AudioVideo 
Friday, 31 December, 1999, 01:51 GMT
Diplomatic and Overseas



DIPLOMATIC SERVICE AND OVERSEAS LIST


KNIGHTS BACHELOR
The Hon Judge Christopher William Bellamy, For services to the development of the Court of First Instance of the European Communities.
John Peter Jens Jonas, CBE General director, Bavarian State Opera.
Howard Stringer, Chairman and chief executive Officer, SONY Corporation of America.


ORDER OF ST MICHAEL AND ST GEORGE


GCMG
Sir Andrew Marley Wood, KCMG HM Ambassador, Moscow.


KCMG
David Brian Carleton Logan, CMG HM Ambassador, Ankara.
Thomas Legh Richardson, CMG HM Ambassador, Rome.
Robert Peter Wilson, For services to British interests overseas.


CMG
Michael Edgar Cook, High Commissioner, Kampala.
Robert Davies, Director, The Prince of Wales's Business Leaders' Forum.
Maj Gen Karol John Drewienkiewicz, CB Lately chief of Operations, OSCE Kosovo. Verification Mission.
Victor Joseph Henderson, HM Ambassador, Sana'a.
Alan Richmond Ingle, Head, Joint Diplomatic Service Management Office, Brussels.
Miss Ann Walford Lewis, Counsellor, Foreign and Commonwealth Office.
Ian Linden, Executive director, Catholic Institute for International Relations.
Stephen Thomas Nash, HM Ambassador, Riga.
Robert Ramsay, Lately Director-General, European Parliament.
Professor Helen Sarah Wallace, For services to the development of European studies.
Peter John Westmacott, LVO Director, Foreign and Commonwealth Office.
Julian Paul Geoffrey Wiseman, Counsellor, Foreign and Commonwealth Office.


ORDER OF THE BRITISH EMPIRE


DBE
Miss Julie Elizabeth Andrews, For services to acting and entertainment.
Miss Elizabeth Rosemond Taylor, For services to acting and charity.


KBE
Duncan Robin Carmichael Christopher, CMG HM Ambassador, Jakarta.
Professor Andrew John Wiles, FRS For services to science.


CBE
Michael John Aaronson, Director, Save the Children Fund.
Jonathan Theodore Starmer Fenby, For services to journalism.
Martin John Griffiths, For services to international humanitarian assistance.
David George Heard, OBE For services to the oil industry and the British community in Abu Dhabi.
Lindsay Harwood Owen-Jones, For services to British interests, France.
David Wayne Marsh, For services to Anglo-German relations.
David George Moir, For services to British financial interests overseas.
Miss Hella Henrietta Pick, For services to journalism.
Col John Joseph Porral, OBE, ED, JP. (For community service, Gibraltar.)
Alistair Macaulay Stephen, For services to aviation engineering.
Dr. James Roland Williams, For services to British-Australian relations.
Donald James Woods, For services to human rights.


OBE
Barry Thomas Adams, For services to British business in Brazil.
Albert Dennis Askew, For services to leprosy relief.
Francis Parton Barber, MBE Honorary British Consul, San Pedro, Sula.
Michael George Bird, Director, British Council, Ukraine.
Capt Christopher Andrew Hervey Blake, For services to youth and sail training.
Patrick Thomas Carroll, For services to British exports to Japan.
Dr. Timothy Clayden, Counsellor, Foreign and Commonwealth Office.
Professor Francis Edwin Close, For services to research and the public understanding of science.
Hywel Coleman, For services to education in Indonesia.
John McIntosh Crawford, For services to British-Brazilian relations.
Mrs. Carolyn Louise Cripps, For services to children's charities in Russia.
Col Timothy James Earl, Lately secretary, Government Hospitality Fund.
William Henry Frankel, For services to human rights.
Christopher Paul Gibbard, For services to prison reform in the Caribbean Overseas Territories.
Albert Louis Hammond, For services to music and songwriting.
John Harrison, For services to social development in the Caribbean.
John Ogilvy Houlton, MBE Director, British Film Office, Los Angeles.
Mrs. Judith Eileen Hemery Howick, Director of Schools and Professional Development, British Council.
Anthony Ashby Hughes, For services to global seismology.
Jeremy Nicholas Wain Jennings, For services to British-Belgian trade.
Col Andrew Hubert Joscelyne, Lately Deputy head, European Commission Monitoring Mission, Belgrade.
Miss Jane Seymour Keach, For services to acting and entertainment.
Dr. Robert Graham Killick, For services to archaeology overseas.
Dr. David Maurice Landsman, Lately D.H.M., British Embassy, Belgrade.
Alexander John Maisner, Economics assistant, Bonn.
Barnaby Mason, For services to broadcasting.
Charles Washington Misick, For community service, Turks and Caicos Islands.
Richard Gordon Monk, QPM Lately head of UN International Police Task Force, Bosnia.
Dr. Jane Moon, For services to archaeology overseas.
Colin Paul Peter Mulcahy, First secretary, British High Commission, New Delhi.
Richard John Beresford Neal, For services to British-Japanese trade.
Timothy William O'Brien, For services to British-Malaysian trade.
Douglas Edwin Oakervee, For services to civil engineering overseas.
David Ian Ramsay, Secretary, British Group, Inter-Parliamentary Union.
Mrs. Claudia Cynthia James-Roach, For services to public administration, Montserrat.
Edmundo Ros, For services to entertainment.
Sister Gillian Margaret Rose, For services to community healthcare in Bangladesh.
Miss Michele Saward, Director E.U. Relations, British Council, Brussels.
Professor Jeffrey Jon Shaw, For services to the study of leishmaniasis.
David Arthur Slinn, Lately First Secretary, British Embassy, Belgrade.
Clive Adrian Stafford Smith, For humanitarian services in the legal field.
Dr. Daniel Orlando Smith, MBE Lately Chief Medical Officer, British Virgin Islands.
Mrs. Eugenie Etheline Todman-Smith, MBE For community service, British Virgin Islands.
Benjamin Stevenson, Artistic director, Houston Ballet.
Derek Hugh Taylor, Chief Minister, Turks and Caicos Islands.
Michael David Teden, For services to British-American trade.
Edward Ernest Webster, Head, British School, Antwerp.
Anthony Westnedge, For services to British-Latin American relations.
John Robert Leigh Whitechurch, For services to the local community, Nigeria.


MBE
Stuart Alves, For services to healthcare in Bulgaria.
Shemaiah Chukwunyere Azumah, Commercial Officer, Port Harcourt.
Miss Katherine Bainbridge, For services to healthcare in Romania.
Mark Robert Baker, For services to agriculture in China.
Charles George Carbonell-Bamford, For services to British interests in Colombia.
Gerard Barron, Honorary British Consul, Boulogne-sur-Mer.
Victor John Bertolaso, Lately Head, Visual Aids Centre, N.A.T.O.
Miss Valerie Ann Bothamley, For services to healthcare in India.
Michael George Bowerman, For services to education, Cayman Islands.
Christopher Adrian Bullock, Second Secretary, Foreign and Commonwealth Office.
John Patrick Casey, For services to British interests, Cyprus.
Mrs. Janice Laura Cassant, Personal assistant to HM Consul-General, Marseilles.
Mrs. Felicity Mary Cave, For services to British-Russian relations.
Mrs. Dorothy Dawn Channel, For services to the British community in California.
Maj Ian Allan Crowther, For services to British ex-servicemen in South Africa.
Gilbert Ferguson Park Currie, For services to healthcare in Kenya.
Neville Antonio Dublin, For services to communications, Montserrat.
Mark Jeremy Dytham, For services to British architecture and culture in Japan.
James Fletcher, Chief Security Officer, British High Commission, Nairobi.
Jennifer Mary Goodwin, For services to childcare overseas.
Andrew Martin Graham, British Honorary Consul, Cagliari.
Dr. Edward Cecil Harris, For services to architectural, maritime and cultural history, Bermuda.
James Edward Hasler, For services to the children of British Forces, Cyprus.
Hilton Gray Hill, For community service, Bermuda.
Mrs. Margaret Isobel Hofmaier, For services to the British community in Vienna.
Mrs. Elizabeth Homewood, For welfare services to the British community, Costa Blanca, Spain.
Mrs. Winifred Hughes, For welfare services to the British community, Sao Paulo.
Paul Michael Jackson, Lately Attache, British Embassy, Belgrade.
Mrs. Joan Ann Jones, For services to the community, Botswana.
Simon Lessing, For services to triathlon.
Miss Felicity Manuella Lewis, Lately Translator, European Commission.
William Wavell Magor, Lately First secretary, HM Embassy, Tel Aviv.
Mrs. Daphne Yolande Matthews, For services to the British community, Pau, France.
Gerard McGurk, Management Officer and vice-Consul, HM Embassy, Skopje.
Mrs. Janet Ann Dolder de Mena, For welfare services to the community, Chile.
Christopher Avison Milne, British Honorary Consul, Surabaya.
Mrs. Muriel Susan Moring, First Secretary, Foreign and Commonwealth Office.
Miss Elizabeth Morris, Lately personal assistant to the Executive Secretary, UN Economic Commission for Europe. (Cambridge, Cambridgeshire)
Mrs. Caroline Morrissey, Director, British Council, Switzerland.
Geoffrey Michael Mumford, For services to international youth adventure training.
Mrs. Pamela Jean Clements-Nichols, For services to the British community in Brussels.
Mrs. Carol Owen, For services to the community, Cayman Islands.
John Edward Packer, For services to British interests in Sweden.
Mrs. Lillian Josephine Pitaluga, For services to the community, Gibraltar.
Philip Marcus Pitt, MC For services to the British community in Malawi.
James Prentice Powell, For services to sport and the community, Cayman Islands.
Dr Raymond Charles Raymond, Vice Consul, British Consulate-General, New York.
Mrs. Judith Ann Razek, For services to the arts in Oman.
Brian Frederick Reeve, Lately president, Churchill Statue Association, France.
Dr. Leon William Rheims, For welfare services to the British community, Sao Paulo.
Viviano Domenico Rossi, For services to British interests in France.
Michael William Roulston, Headmaster, British School, Tokyo.
David John Scrimgeour, Director, Locate in Scotland, Germany.
Richard David Shackleton, Lately Third Secretary, H.M. Embassy, Bogota.
Michael David Simpson, For services to architecture in Papua New Guinea.
Clive Patrick Swain, For services to the British community in Chile.
Thomas Toynton, Security Officer, British Embassy, Manila.
Mrs. Dalton Eileen Tucker, For services to education, Bermuda.
Miss Lisa Jane Tylee, For services to charitable organisations, Caracas.
Mrs. Jennifer Wallum, For services to the local community in the Philippines.
Susana, Lady Walton, For services to British interests, Italy.
Patrick John Warren, For services to community welfare, Sierra Leone.
Mrs. Jennifer Weineck, For services to the British community in Oporto.
Bishop Franklyn Rudolf Williams, For services to community welfare, Turks and Caicos Islands.
Mrs. Cynthia Mary Worringham, Economic Assistant, British High Commission, Canberra.
Search BBC News Online

Advanced search options
Launch console
BBC RADIO NEWS
BBC ONE TV NEWS
WORLD NEWS SUMMARY
PROGRAMMES GUIDE

Honours Lists

Life Peers etc.

DBE, KBE, CBE etc

OBE civil (A - K)

OBE civil (K - Z)

MBE civil (A - C)

MBE civil (C - H)

MBE civil (H - M)

MBE civil (M - S)

MBE civil (S - Y)

Diplomatic and Overseas

Commonwealth

Kosovo

Royal Navy

Army

Royal Air Force

Police, Fire, Ambulance, Red Cross etc.

Links to other New Years Honours stories are at the foot of the page.