BBC NEWS Americas Africa Europe Middle East South Asia Asia Pacific
BBCi NEWS   SPORT   WEATHER   WORLD SERVICE   A-Z INDEX     

BBC News World Edition
 You are in: In Depth: Birthday Honours 2000  
News Front Page
Africa
Americas
Asia-Pacific
Europe
Middle East
South Asia
UK
Business
Entertainment
Science/Nature
Technology
Health
-------------
Talking Point
-------------
Country Profiles
In Depth
-------------
Programmes
-------------
BBC Sport
BBC Weather
SERVICES
-------------
EDITIONS
Birthday Honours 2000 Friday, 16 June, 2000, 21:08 GMT 22:08 UK
MIlitary honours: Army
Honours awarded to servicemen and women in the British Army.


MILITARY DIVISION - ARMY

ORDER OF THE BATH

KCB
Lt Gen Christopher Francis Drewry, CBE Late Welsh Guards. (Germany)

CB
Maj Gen John Milne, Late Royal Regiment of Artillery. (Andover, Hants)
Maj Gen Gordon Risius, Late Adjutant General's Corps. (Abingdon, Oxon)
Maj Gen Philip Charles Cornwallis Trousdell, Late The Royal Irish Regiment. (Salisbury, Wilts)

ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

CBE
Brig Peter David Foxton, Formerly of the Royal Army Ordnance Corps. (Bicester, Oxon)
Col Malcolm Anthony Grant Haworth, OBE Formerly of The King's Regiment. (Farnham, Surrey)
Col Julian Damian Lacey, OBE Formerly of The Royal Anglian Regiment. (Colchester, Essex)
Brig Martin Nicholas Earle Speller, MBE Formerly of the Royal Tank Regiment. (Salisbury, Wilts)

OBE
Lt Col Paul Vivian Budd, The Royal Logistic Corps. (Bath)
Col Geoffrey Charles William Dodds, MBE Formerly of the Corps of Royal Engineers. (Salisbury, Wilts)
Lt Col Michael John Tooth Hewetson, Army Air Corps. (Swindon, Wilts)
Lt Col Christopher Glyn Sheridan Hughes, The Staffordshire Regiment. (Cyprus)
Lt Col Peter Douglas McLelland, The Princess of Wales's Royal Regiment. (Warminster, Wilts)
Lt Col Jonathan David Page, MBE The Parachute Regiment. (London)
Acting Col Thomas Quinn, 1st Battalion, Army Cadet Force. (Belfast)
Lt Col Alan William Richards, MBE, MM The Parachute Regiment. (London)
Lt Col Ronald Martin Smith, Royal Regiment of Artillery, Territorial Army. (Salisbury, Wilts)
Lt Col Robert Andrew Steel, Army Physical Training Corps. (Pewsey, Wilts)
Lt Col Stuart Alastair Watts, Corps of Army Music. (Aldershot, Hants)

MBE
Maj George Albert Bacon, Army Air Corps, Territorial Army. (Andover, Hants)
Maj David Baggaley Army Physical Training Corps. (Anglesey)
Colour Sgt Thomas Balloch, The Highlanders. (Glasgow)
Maj Gary Alan Bateman, The Royal Logistic Corps.
Sgt Adrian Ronald Beard, Corps of Royal Engineers. (Chorleywood, Herts)
Sgt James Francis Burns, Royal Regiment of Artillery. (Gosport, Hampshire)
Cpl Stuart Lawrence Byrne, Intelligence Corps. (Northwood, Middlesex)
Maj Kenneth Beresford Molyneux-Carter, The Royal Regiment of Fusiliers.
Cpl Richard Owen Clydesdale, Corps of Royal Engineers. (Northampton)
Acting Maj Laurance Joseph Collins, Shropshire Army Cadet Force. (Shrewsbury, Shropshire)
Maj Jamieson Andrew Compston, Royal Corps of Signals. (York)
Maj George James Connelly, The Royal Highland Fusiliers. (Pewsey, Wilts)
Lt Col Michael Desmond Cooper, Corps of Royal Engineers. (London)
Maj Richard Stephen Davies, Army Air Corps. (Shrewsbury, Shropshire)
WO Class 2 Ernest William Dobson, Royal Regiment of Artillery, Territorial Army. (Washington, Tyne & Wear)
WO Class 1 Ian James Girvin, QGM Royal Regiment of Artillery. (London)
Maj Simon David Gray, The Royal Gloucestershire, Berkshire and Wiltshire Regiment.
Capt Govinde Gurung, MVO Queen's Gurkha Signals. (Pokhara, Nepal)
Maj Iain Graham Harrison, Royal Regiment of Artillery. (Salisbury, Wilts)
WO Class 2 John Michael Hempshall, Royal Regiment of Artillery. (Nottingham)
WO Class 1 Michael Robert Hobbins, The Royal Logistic Corps. (Frimley, Surrey)
WO Class 1 Allan Renton Hope, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers. (Wareham, Dorset)
Maj Kathryn Mary Howard, TD Adjutant General's Corps, Territorial Army. (Yelverton, Devon)
Maj Kenneth Jan David Hume, The Royal Welch Fusiliers.
Maj David Rankin-Hunt, MVO, TD The London Regiment, Territorial Army. (Windsor, Berks)
Maj Martin Raymond Jones, Corps of Royal Engineers. (Nottingham)
WO Class 1 Kevin Nicholas Keast, Adjutant General's Corps. (Amesbury, Wilts)
Maj Kevin Francis Lane, Royal Regiment of Artillery. (Salisbury, Wilts)
Maj Leisa Michaela Lavender, Adjutant General's Corps (staff and personnel support). (Norwich)
Capt John Eugene Le Feuvre, Royal Regiment of Artillery. (Bulford, Wilts)
Sgt Leslie Lewis, The Parachute Regiment. (Aldershot, Hants)
WO Class 2 Paul Leslie Lewis, Royal Corps of Signals. (Cyprus)
WO Class 1 Mark Royston Lloyd, The Royal Logistic Corps. (Andover, Hants)
Capt Nicholas Terence Loader, The Royal Logistic Corps.
Maj Matthew Peter Lowe, The Parachute Regiment. (Aldershot, Hants)
Maj Andrew Christopher John McCord, The Royal Irish Regiment.
Staff Sgt Stephen Mean, The Royal Logistic Corps, Territorial Army. (Sutton, Surrey)
WO Class 1 Kenneth Meek, The Royal Logistic Corps.
Colour Sgt John Russell Millar, The King's Own Royal Border Regiment. (Abbeytown, Cumbria)
Maj John David Monteith, The Black Watch. (Blairgowrie, Perthshire)
Maj Michael Frank Neve, The Royal Logistic Corps.
Lt Col Graham Robert Pearce, The Royal Logistic Corps.
Capt Andrew Gary Pigg, The Duke of Wellington's Regiment. (Sheffield, South Yorkshire)
Maj Guy Anthony Pomroy, The Royal Logistic Corps.
Maj Kerry Vernon Seekings, The Parachute Regiment.
Cpl Alan Jeffrey Smith, The King's Own Royal Border Regiment. (Preston, Lancashire)
Sgt Stuart Smith, Royal Regiment of Artillery. (Emsworth, Hampshire)
Cpl Michael Sterritt, The Royal Irish Regiment. (Ballymena, Co Antrim)
Maj Martin Todd, Queen's Royal Lancers.
Capt William Charles Turnbull, 52nd Lowland Regiment, Territorial Army. (Dumfries)
Lt Col Mark Charles Heath Underhill, The Royal Logistic Corps.
Maj Tyrone Richard Urch, Corps of Royal Engineers.
Capt Vaughan Tyrrill Westbrook, Queen's Royal Lancers, Territorial Army. (Leeds, West Yorkshire)
Maj Richard John Whiteway, Royal Regiment of Artillery. (Tidworth, Wilts)
Lt Col Carey Lovell Wilks, Corps of Royal Engineers.
Maj Nigel Trafford Williams, Corps of Royal Engineers. (Nottingham)

QUEEN'S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

QVRM
Col Charles Alasdair Gardiner, TD, ADC Late Corps of Royal Engineers, Territorial Army.
Maj Ian Charles Hankinson, The Royal Logistic Corps, Territorial Army.
The Reverend Robert Samuel James Houston McKelvey, TD Royal Army Chaplains' Department, Territorial Army.
WO Class 2 Peter Norman Snaddon, 51st Highland Regiment, Territorial Army.

Links to more Birthday Honours 2000 stories are at the foot of the page.


E-mail this story to a friend

Links to more Birthday Honours 2000 stories

© BBC ^^ Back to top

News Front Page | Africa | Americas | Asia-Pacific | Europe | Middle East |
South Asia | UK | Business | Entertainment | Science/Nature |
Technology | Health | Talking Point | Country Profiles | In Depth |
Programmes