[an error occurred while processing this directive]
BBC News
watch One-Minute World News
Last Updated: Sunday, 7 May 2006, 20:32 GMT 21:32 UK
Bafta TV Awards 2006: The winners
Here is the list of winners and other nominees from the 2006 British Academy Television Awards ceremony:

Actor
Winner: Mark Rylance - The Government Inspector (Channel 4)
Bernard Hill - A Very Social Secretary (More4)
Denis Lawson - Bleak House (BBC One)
Rufus Sewell - The Taming Of The Shrew (BBC One)

Actress
Winner: Anna Maxwell Martin - Bleak House (BBC One)
Gillian Anderson - Bleak House (BBC One)
Lucy Cohu - The Queen's Sister (Channel 4)
Anne-Marie Duff - Shameless (Channel 4)

Entertainment performance
Winner: Jonathan Ross - Friday Night With Jonathan Ross (BBC One)
Jeremy Clarkson - Top Gear (BBC Two)
Jack Dee - Jack Dee Live At The Apollo (BBC One)
Noel Edmonds - Deal Or No Deal (Channel 4)

Comedy performance
Winner: Chris Langham - The Thick Of It (BBC Four)
Peter Capaldi - The Thick Of It (BBC Four)
Ashley Jensen - Extras (BBC Two)
Catherine Tate - The Catherine Tate Show (BBC Two)

Single drama
Winner: The Government Inspector (Channel 4)
Much Ado About Nothing (BBC One)
The Queen's Sister (Channel 4)
Red Dust (BBC Two)

Drama serial
Winner: Bleak House (BBC One)
Fingersmith (BBC One)
Funland (BBC Three)
To The Ends Of The Earth (BBC Two)

Drama series
Winner: Doctor Who (BBC One)
Bodies (BBC Three)
Shameless (Channel 4)
Spooks (BBC One)

Continuing drama
Winner: EastEnders (BBC One)
Casualty (BBC One)
Coronation Street (ITV1)
Holby City (BBC One)

Factual series
Winner: Jamie's School Dinners (Channel 4)
49 Up (ITV1)
Cocaine (Channel 4)
Coast (BBC Two)

Lew Grade Award for entertainment programme/series
Winner: The X Factor (ITV1)
Friday Night With Jonathan Ross (BBC One)
Have I Got News For You (BBC Two)
Strictly Come Dancing (BBC One)

Situation comedy
Winner: The Thick Of It (BBC Four)
Extras (BBC Two)
Peep Show (Channel 4)
The Worst Week Of My Life (BBC One)

Comedy programme or series
Winner: Help (BBC Two)
The Catherine Tate Show (BBC2)
Creature Comforts (ITV1)
Little Britain (BBC One & Three)

Huw Wheldon award for specialist factual
Winner: Holocaust, A Music Memorial Film From Auschwitz (BBC Two)
The Boy With The Incredible Brain (Five)
Life In The Undergrowth (BBC One)
No Direction Home - Bob Dylan (BBC Two)

Flaherty award for single documentary
Winner: Make Me Normal (Channel 4)
Children of Beslan (BBC Two)
The Real Sex Traffic (Channel 4)
Taxidermy: Stuff The World (BBC Two)

Features
Winner: The Apprentice (BBC Two)
Dragon's Den (BBC Two)
Ramsay's Kitchen Nightmares (Channel 4)
Top Gear (BBC Two)

Sport
Winner: The Ashes: England v Australia (Channel 4)
Champions league final: AC Milan v Liverpool (ITV1)
Formula One - US Grand Prix (ITV1)
The Open golf championship - final round of Jack Nicklaus (BBC Two)

News coverage
Winner: BBC Ten O'Clock News - 7 July 2005, London bombs (BBC One)
Channel 4 News - the Attorney General story
ITV Evening News - the shooting of Jean Charles de Menezes (ITV1)
Sky News - 7 July bombings

Current affairs
Winner: Dispatches: Beslan (Channel 4)
Panorama Special - Undercover Nurse (BBC One)
Dispatches: Iraq - The Reckoning (Channel 4)
Storyville: A Company of Soldiers (BBC Four)

Interactivity
Winner: Coast (BBC Two)
Channel 4 News/Breaking The News (Channel 4)
Not Forgotten/Lost Generation (Channel 4)
Shakespeare's Stories (BBC)




SEE ALSO:
Bleak House leads Bafta nominees
27 Mar 06 |  Entertainment


RELATED INTERNET LINKS:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites


PRODUCTS AND SERVICES

Americas Africa Europe Middle East South Asia Asia Pacific