[an error occurred while processing this directive]
BBC News
watch One-Minute World News
Last Updated: Monday, 6 March 2006, 09:10 GMT
Oscars 2006: The winners
Here is the list of winners and other nominees from the 78th Academy Awards, held at the Kodak Theatre in Los Angeles on 5 March:

Best picture
Winner: Crash
Brokeback Mountain
Good Night, and Good Luck

Best director
Winner: Ang Lee - Brokeback Mountain
Steven Spielberg - Munich
Paul Haggis - Crash
Bennett Miller - Capote
George Clooney - Good Night, and Good Luck

Best actor
Winner: Philip Seymour Hoffman - Capote
David Strathairn - Good Night, and Good Luck
Heath Ledger - Brokeback Mountain
Joaquin Phoenix - Walk the Line
Terrence Howard - Hustle and Flow

Best actress
Winner: Reese Witherspoon - Walk the Line
Dame Judi Dench - Mrs Henderson Presents
Felicity Huffman - Transamerica
Charlize Theron - North Country
Keira Knightley - Pride and Prejudice

Best supporting actor
Winner: George Clooney - Syriana
Jake Gyllenhaal - Brokeback Mountain
Paul Giamatti - Cinderella Man
Matt Dillon - Crash
William Hurt - A History of Violence

Best supporting actress
Winner: Rachel Weisz - The Constant Gardener
Michelle Williams - Brokeback Mountain
Frances McDormand - North Country
Amy Adams - Junebug
Catherine Keener - Capote

Best animated feature film
Winner: Wallace and Gromit in the Curse of the Were-Rabbit
Howl's Moving Castle
Corpse Bride

Best foreign language film
Winner: Tsotsi (South Africa)
Don't Tell (Italy)
Joyeux Noel (France)
Paradise Now (Palestinian territories)
Sophie Scholl - The Final Days (Germany)

Best original screenplay
Winner: Crash
Good Night, and Good Luck
Match Point
The Squid and the Whale

Best adapted screenplay
Winner: Brokeback Mountain
The Constant Gardener
A History of Violence

Best documentary feature
Winner: March of the Penguins
Darwin's Nightmare
Enron: The Smartest Guys in the Room
Street Fight

Best cinematography
Winner: Memoirs of a Geisha
Batman Begins
Brokeback Mountain
Goodnight, and Good Luck
The New World

Best visual effects
Winner: King Kong
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
War of the Worlds

Best art direction
Winner: Memoirs of a Geisha
Goodnight, and Good Luck
Harry Potter and the Goblet of Fire
King Kong
Pride and Prejudice

Best film editing
Winner: Crash
Cinderella Man
The Constant Gardener
Walk The Line

Best sound mixing
Winner: King Kong
The Chronicles of Narnia, the Lion, the Witch and the Wardrobe
Memoirs of a Geisha
Walk The Line
War of the Worlds

Sound editing
Winner: King Kong
Memoirs of a Geisha
War of the Worlds

Best music (song)
Winner: It's Hard Out Here for a Pimp - Hustle and Flow
In the Deep - Crash
Travelin' Thru - Transamerica

Best music (score)
Winner: Brokeback Mountain
The Constant Gardener
Memoirs of a Geisha
Pride and Prejudice

Best costume design
Winner: Memoirs of a Geisha
Charlie and the Chocolate Factory
Mrs Henderson Presents
Pride and Prejudice
Walk The Line

Best make-up
Winner: The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
Cinderella Man
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Best short film
Winner: Six Shooter
Ausreisser (The Runaway)
The Last Farm
Our Time is Up

Best animated short film
Winner: The Moon and the Son: An Imagined Conversation
The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello
One Man Band

Best documentary short subject
Winner: A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin
The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club
God Sleeps in Rwanda
The Mushroom Club

Lifetime achievement award
Director and writer Robert Altman

The BBC is not responsible for the content of external internet sites


Americas Africa Europe Middle East South Asia Asia Pacific