Europe South Asia Asia Pacific Americas Middle East Africa BBC Homepage World Service Education



Front Page

World

UK

UK Politics

Business

Sci/Tech

Health

Education

Sport

Entertainment

Talking Point
On Air
Feedback
Low Graphics
Help

Friday, February 12, 1999 Published at 14:02 GMT


Entertainment

Kidman and Lipman shine in Olivier shortlist

Nicole Kidman: Nominated for best actress in the Olivier awards

Nicole Kidman's The Blue Room and the revival of the musical Oklahoma! dominate the nominations for British theatre's most prestigious prizes which are awarded on Friday.

Trevor Nunn's production of Oklahoma! has nine nominations in this year's Laurence Olivier Awards, which honour the best shows in London's West End.


[ image: Maureen Lipman: Oklahoma! has nine nominations]
Maureen Lipman: Oklahoma! has nine nominations
They include outstanding musical, best actor and actress in a musical and best director.

{The show, which stars Maureen Lipman, has transferred tp the Lyceum Theatre in London's West End after a run at the Royal National Theatre.

Last year's most talked-about show, The Blue Room, is second with six nominations with stars Nicole Kidman and Iain Glen nominated as best actor and actress.

Kidman is up against Eileen Atkins, Sinead Cusack, Dame Judi Dench and Dame Diana Rigg for best actress, while her co-star Glen faces another Hollywood star - Kevin Spacey - in the best actor category.


[ image: Dame Judi Dench: Nominated for Filumena]
Dame Judi Dench: Nominated for Filumena
Glen and Spacey, who appeared in The Iceman Cometh at the Almeida Theatre, Islington, are battling it out with Michael Gambon, Jim Norton, and David Suchet.

But the other big name to tread the London boards, Ewan McGregor, does not feature in the list. His play Little Malcolm And His Struggle Against The Eunuchs opened at the Hampstead Theatre, which is not a member of the Society of London Theatre, which organises the awards.

The play will be eligible next year, as it has now transferred to the Comedy Theatre in the West End.

Clive Anderson will host the awards at a lunch at the Royal National Theatre on Friday. It will be shown on BBC Two on 15 February.


The nominations in full are:

Best Actress
Eileen Atkins for The Unexpected Man; Sinead Cusack for Our Lady Of Sligo; Dame Judi Dench for Filumena; Nicole Kidman for The Blue Room; Dame Diana Rigg for Britannicus and Phedre.

Best Actor
Michael Gambon for The Unexpected Man; Iain Glen for The Blue Room; Jim Norton for The Weir; Kevin Spacey for The Iceman Cometh; David Suchet for Amadeus.

Best New Play
The Blue Room by David Hare; Copenhagen by Michael Frayn; The Unexpected Man by Yasmina Reza; The Weir by Conor McPherson.

Best New Comedy
Alarms & Excursions by Michael Frayn; Cleo, Camping, Emmanuelle And Dick by Terry Johnson; Love Upon The Throne by Patrick Barlow; Things We Do For Love by Alan Ayckbourn.

Best Entertainment
Jackie Mason - Much Ado About Everything; The Right Size in Do You Come Here Often by Sean Foley, Hamish McColl and Josef Houben; Steve Coogan Is The Man Who Thinks He's It by Steve Coogan and Henry Normal; Steven Berkoff in Shakespeare's Villains - A Masterclass In Evil by Steven Berkoff.

Best New Musical
Kat And The Kings; Rent; Saturday Night Fever; Whistle Down The Wind.

Outstanding Musical Production
Annie; Into The Woods; Oklahoma!; Show Boat. Best Supporting Performance: Brendan Coyle for The Weir; Emma Fielding for The School For Scandal; Adam Godley for Cleo, Camping, Emmanuelle And Dick; Michael Sheen for Amadeus.

Best Actress In A Musical
Krysten Cummings for Rent; Maria Friedman for Chicago; Josefina Gabrielle for Oklahoma! Sophie Thompson for Into The Woods.

Best Actor In A Musical
The cast of Kat And The Kings; Adam Garcia for Saturday Night Fever; Hugh Jackman for Oklahoma!; Clarke Peters for Chicago.

Best supporting performance in a musical
Shuler Hensley for Oklahoma!; Wilson Jermaine Heredia for Rent; Jimmy Johnston for Oklahoma!; Andrew Kennedy for Annie.

Best director
Howard Davies for The Iceman Cometh; Sam Mendes for The Blue Room; Trevor Nunn for Oklahoma!; Ian Rickson for The Weir.

Best theatre choreographer
Loukmaan Adams and Jody Abrahams for Kat And The Kings; Peter Gennaro for Annie; Arlene Phillips for Saturday Night Fever; Susan Stroman for Oklahoma!

Best costume designer
Maria Bjornson for Britannicus and Phedre; Bunny Christie for As You Like It; William Dudley for Amadeus and The London Cuckolds; Robert Jones for Henry VIII.

Best lighting designer
Paula Constable for Amadeus and Uncle Vanya; Mark Henderson for Britannicus and Phedre; David Hersey for Oklahoma!; Hugh Vanstone for The Blue Room and The Unexpected Man.

Best set designer
Maria Bjornson for Britannicus and Phedre; William Dudley for Amadeus and Cleo, Camping, Emmanuelle And Dick; Richard Hoover for Not About Nightingales; Mark Thompson for The Blue Room and The Unexpected Man; Anthony Ward for Oklahoma!

Best new dance production
Enemy In The Figure, Room Of Cooks, The Man With A Moustache, We Set Out Early...Visibility Was Poor.

Outstanding achievement in dance
Trisha Brown for L'Orfeo; William Forsythe's Sadler's Wells season; We Set Out Early...Visibility Was Poor; Twyla Tharp for BITE:98.

Best new opera production
Boris Godunov; Il Trittico; L'Orfeo; La Clemenza di Tito.

Outstanding achievement in opera
Sandra Ford for her English National Opera debut as a principal artist; Rene Jacobs for direction of L'Orfeo; the orchestra of the Royal Opera House; Andrew Shore for outstanding character performances at the English National Opera.




Advanced options | Search tips




Back to top | BBC News Home | BBC Homepage | ©


Entertainment Contents

Showbiz
Music
Film
Arts
TV and Radio
New Media
Reviews

Relevant Stories

14 Dec 98 | Entertainment
Blue fever hits New York

30 Nov 98 | Entertainment
Hollywood stars honoured for stage roles

12 Nov 98 | Entertainment
Kidman's blue deal





Internet Links


Official London Theatre Guide


The BBC is not responsible for the content of external internet sites.