BBC NEWS Americas Africa Europe Middle East South Asia Asia Pacific Arabic Spanish Russian Chinese Welsh
BBCi CATEGORIES   TV   RADIO   COMMUNICATE   WHERE I LIVE   INDEX    SEARCH 

BBC NEWS
 You are in: Entertainment: Showbiz
Front Page 
World 
UK 
UK Politics 
Business 
Sci/Tech 
Health 
Education 
Entertainment 
Showbiz 
Music 
Film 
Arts 
TV and Radio 
New Media 
Reviews 
Talking Point 
In Depth 
AudioVideo 


Commonwealth Games 2002

BBC Sport

BBC Weather

SERVICES 
Thursday, 17 January, 2002, 14:09 GMT
Olivier Awards 2002: The nominations
The Play What I Wrote has four nominations
The Play What I Wrote has four nominations
Revivals of classic musicals such as Kiss Me, Kate and My Fair Lady have got the most nominations for the Laurence Olivier Awards 2002.

Best actress
Lindsay Duncan for Mouth To Mouth at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and the Albery
Lindsay Duncan for Private Lives at the Albery
Victoria Hamilton for A Day In The Death Of Joe Egg at the New Ambassadors and now at the Comedy
Zoe Wanamaker for Boston Marriage at the Donmar Warehouse and now at the New Ambassadors

Best actor
Roger Allam for Privates On Parade at the Donmar Warehouse
Sean Foley and Hamish McColl for The Play What I Wrote at Wyndham's
Alan Rickman for Private Lives at the Albery
Simon Russell Beale for Humble Boy at the Cottesloe

Best actress in a supporting role
Brid Brennan for The Little Foxes at the Donmar Warehouse
Emma Fielding for Private Lives at the Albery
Lyndsey Marshal for Boston Marriage at the Donmar Warehouse and now at the New Ambassadors
Marcia Warren for Humble Boy at the Cottesloe

Best actor in a supporting role
Desmond Barrit for Henry IV Parts I And II at the Barbican
Ned Beatty for Cat On A Hot Tin Roof at the Lyric
Adam Godley for Mouth To Mouth at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court
Toby Jones for The Play What I Wrote at Wyndham's
Malcolm Sinclair for Privates On Parade at the Donmar Warehouse

The BBC Award for best new play
Boy Gets Girl by Rebecca Gilman at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court
Gagarin Way by Gregory Burke at the Cottesloe
Humble Boy by Charlotte Jones at the Cottesloe
Jitney by August Wilson at the Lyttelton
Mouth To Mouth by Kevin Elyot at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and at the Albery

Best new comedy
Boston Marriage by David Mamet at the Donmar Warehouse and now at the New Ambassadors
Caught In The Net by Ray Cooney at the Vaudeville
Feelgood by Alistair Beaton at the Garrick
The Play What I Wrote by Hamish McColl, Sean Foley and Eddie Braben at Wyndham's

Best entertainment
The Pub Landlord - My Gaff, My Rules by Al Murray at the Playhouse
Barbara Cook Sings Mostly Sondheim at the Lyric
Shockheaded Peter by Julian Bleach, Anthony Cairns, Julian Crouch, Graeme Gilmour, Tamzin Griffin, Jo Pocock, Phelim McDermott, Michael Morris and The Tiger Lillies (Martyn Jacques, Adrian Huge and Adrian Stout) at the Piccadilly
The League Of Gentlemen by Jeremy Dyson, Mark Gatiss, Steve Pemberton and Reece Shearsmith at the Theatre Royal, Drury Lane
The Vagina Monologues by Eve Ensler at the New Ambassadors and now at the Arts

The Hilton Award for outstanding musical production
Kiss Me, Kate Music and lyrics by Cole Porter, book by Sam & Bella Spewack at the Victoria Palace
My Fair Lady Book and lyrics by Alan Jay Lerner, music by Frederick Loewe, adapted from Bernard Shaw's Pygmalion and Gabriel Pascal's motion picture at the Lyttelton and now at the Theatre Royal, Drury Lane
South Pacific Music by Richard Rodgers, lyrics by Oscar Hammerstein II, book by Oscar Hammerstein II and Joshua Logan at the Olivier

Best actress in a musical or entertainment
Barbara Cook for Barbara Cook Sings Mostly Sondheim at the Lyric
Ruthie Henshall for Peggy Sue Got Married at the Shaftesbury
Martine McCutcheon for My Fair Lady at the Lyttelton and at the Theatre Royal, Drury Lane
Marin Mazzie for Kiss Me, Kate at the Victoria Palace

Best actor in a musical or entertainment
Brent Barrett for Kiss Me, Kate at the Victoria Palace
Paul Keating for Closer To Heaven at the Arts
Jonathan Pryce for My Fair Lady at the Lyttelton and now at the Theatre Royal, Drury Lane
Philip Quast for South Pacific at the Olivier

Best performance in a supporting role in a musical or entertainment
Nancy Anderson for Kiss Me, Kate at the Victoria Palace
Michael Berresse for Kiss Me, Kate at the Victoria Palace
Martyn Jacques for Shockheaded Peter at the Piccadilly
Nicholas Le Prevost for My Fair Lady at the Lyttelton and now at the Theatre Royal, Drury Lane

Best director
Michael Blakemore for Kiss Me, Kate at the Victoria Palace
Michael Boyd for Henry VI Parts I, II and III and Richard III at the Young Vic
Howard Davies for Private Lives at the Albery
Phelim McDermott and Julian Crouch for Shockheaded Peter at the Piccadilly
Ian Rickson for Mouth To Mouth at the at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and the Albery

Best theatre choreographer
Matthew Bourne for My Fair Lady at the Lyttelton and now at the Theatre Royal, Drury Lane
Irving Davies for The Play What I Wrote at Wyndhams
Scarlett Mackmin for Privates On Parade at the Donmar Warehouse
Kathleen Marshall for Kiss Me, Kate at the Victoria Palace

Best set designer
Lez Brotherston for The Little Foxes at the Donmar Warehouse and A Midsummer Night's Dream at the Albery
Julian Crouch and Graeme Gilmour for Shockheaded Peter at the Piccadilly
Tim Hatley for Humble Boy at the Cottesloe and Private Lives at the Albery
Robin Wagner for Kiss Me, Kate at the Victoria Palace
Anthony Ward for My Fair Lady at the Lyttelton and now at the Theatre Royal, Drury Lane

Best costume designer
Jenny Beavan for Private Lives at the Albery
Martin Pakledinaz for Kiss Me, Kate at the Victoria Palace
Kevin Pollard for Shockheaded Peter at the Piccadilly
Anthony Ward for My Fair Lady at the Lyttelton and now at the Theatre Royal, Drury Lane

Best lighting designer
Howard Harrison for Cat On A Hot Tin Roof at the Lyric and Tales From Hollywood at the Donmar Warehouse
Mark Henderson for A Midsummer Night's Dream at the Albery and The Playboy Of The Western World at the Cottesloe
David Hersey for My Fair Lady at the Lyttelton and now at the Theatre Royal, Drury Lane and South Pacific at the Olivier
Tim Mitchell for Henry IV Parts I and II at the Barbican
Peter Mumford for Hamlet at the Barbican and Private Lives at the Albery

Most promising playwright
Grae Cleugh for F**king Games at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court
Abi Morgan for Tender at Hampstead Theatre
Simon Stephens for Herons at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court

Most promising performer
Jack Davenport for The Servant at the Lyric Hammersmith
Benjamin Davies for F**king Games at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court
Ralf Little for Presence at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court
Leah Muller for Six Characters Looking For An Author at the Young Vic

Best new opera production
The Royal Opera's Boulevard Solitude at the Royal Opera House
The Royal Opera's Jenufa at the Royal Opera House
English National Opera's The Rape Of Lucretia at the London Coliseum
The Royal Opera's Rigoletto at the Royal Opera House

Outstanding achievement in opera
English National Opera for its commitment to 20th Century work through four major productions: From Morning To Midnight, The Rake's Progress, The Rape Of Lucretia And War And Peace at the London Coliseum
Bernard Haitink for his contribution to The Royal Opera's Jenufa and The Queen Of Spades and the musical directorship of a season of great distinction by the Royal Opera at the Royal Opera House
Karita Mattila for her performances in The Royal Opera's Jenufa and The Queen Of Spades at the Royal Opera House
David Sawer for English National Opera's From Morning To Midnight at the London Coliseum, an impressive first opera

Best new dance production
Ballett Frankfurt's Eidos: Telos at Sadler's Wells
Sankai Juku's Hibiki at Sadler's Wells
Dutch National Ballet's Live at Sadler's Wells
The Royal Ballet's Onegin at the Royal Opera House

Outstanding achievement in dance
Ushio Amagatsu for the concept, direction, choreography and performance of Sankai Juku's Hibiki at Sadler's Wells
Dana Caspersen for her performances in Ballett Frankfurt's Artifact and Eidos: Telos at Sadler's Wells
William Forsythe for Ballett Frankfurt's Artifact and Eidos: Telos at Sadler's Wells
Mark Morris for the Mark Morris Dance Group's season at Sadler's Wells

The Audience Award for most popular show
The following shows are eligible to be nominated for this award: Art, Blood Brothers, Cats, Chicago, Fame, An Inspector Calls, The Lion King, Mamma Mia!, Les Miserables, The Mousetrap, The Phantom of the Opera, The Complete Works of William Shakespeare (Reduced Shakespeare Company), Stones in His Pockets, The Woman in Black
See the Olivier Awards website for details of how to vote.

See also:

23 Feb 01 | Entertainment
Julie Walters wins Olivier
17 Jan 02 | Showbiz
Classic musicals top Olivier list
17 Dec 01 | Showbiz
Fair Lady breaks sales record
12 Oct 01 | Reviews
Private Lives revealed
Internet links:


The BBC is not responsible for the content of external internet sites

Links to more Showbiz stories are at the foot of the page.


E-mail this story to a friend

Links to more Showbiz stories